“Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” Sergisi Eğitim Programı

“Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” Sergisi Eğitim Programı

İlköğretim, ortaöğretim kurumları, 4-10 yaş çocuklar ve aileler için

İstanbul Modern, “Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” sergisine paralel, çocuklar ve aileler için özel bir eğitim programı tasarladı.
Sanatçının yaşamına ve üretim süreçlerine ışık tutan program, eğitim kurumları için düzenlenen sergi gezilerinden ve hafta sonu çocuk ve aile atölyelerinden oluşuyor. Eğitim programı, sanatçının yapıtlarını inceleyerek doğa ve kültür kavramları üzerine düşünmeye, hayal kurmaya ve sanatsal üretimlerde bulunmaya davet ediyor.
 

İlköğretim ve ortaöğretim kademeleri için düzenlenir.

Bir müze eğitimcisi eşliğinde gerçekleşecek program, Eliasson’un ışık, renk, algı, hareket, geometri ve çevre gibi konuları işleyen altı farklı sanat yapıtının incelenmesini içeriyor. Çocuklar ve gençler, programda “tanımlama”, “çözümleme” ve “yorumlama” adımlarını izleyerek yapıt çözümleme tekniklerini deneyimliyor ve sanat yapıtlarını keşfediyor. 

Program, pazartesi hariç hafta içi her gün rezervasyonlu gruplar için ücretsiz düzenlenir.

İstanbul Modern’i arayarak müze ziyaretini planlamış okulların, "Öğrenci Listesi" adlı dosyayı doldurmaları ve etkinlik gününde müze güvenliğine teslim etmeleri gerekmektedir.

Program süresi 60 dakikadır.
 

4–6 yaş grubu çocuklu aileler için hafta sonları belirli tarihlerde düzenlenen program, sergide yer alan bazı sanat çalışmalarının incelenmesi ile başlıyor. Çocuklar, sergi turu deneyiminde ebeveynleri ile “ışık”, “gölge”, “renk” kavramlarının yanı sıra, çağrışımlara ve duygulara odaklanıyor. Sanatçıdan ilham alan çocuklar, atölye çalışmasında ebeveynlerinin yardımıyla hayal dünyalarını aydınlatan fenerler tasarlıyor. 

Etkinlikler ücretlidir. 

Etkinlik tarihini belirlemek, kaydolmak ve diğer etkinlikleri değerlendirmek için Ailece Sanat programlarını inceleyin. 
 

İstanbul Modern, “Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman” sergisine paralel 7–10 yaş çocuklar için hafta sonları iki farklı atölye çalışması düzenliyor.  

“Doğanın İzinde” atölyesi, çocukları doğal malzemelerle çalışmaya davet ediyor.  Sanatçının sergide yer alan doğa ve çevre konularına işaret eden bazı çalışmalarının incelenmesinin ardından, atölye çalışmasında çocuklar, görsel algılarını geliştiren ve hafızalarını güçlendiren görsel ve doku kartları kullanıyor. Önce, yaprak, tarçın çubuğu, kozalak ve daha birçok doğal malzeme ile görsel kartlarındaki kompozisyonları oluşturuyor, ardından doku kartlarındaki izleri çıkarıyor. Program, doğal malzemelerden hareketle çizilen kompozisyonların incelenmesi ile tamamlanıyor. 

“Işık Oyunları” atölyesi, çocukları ışığı ve rengi yeniden keşfetmeye davet ediyor. Sanatçının sergide yer alan yerleştirmelerinin incelenmesi ile başlayan çalışma, atölyede devam ediyor. Çocuklar, atölyedeki atık rulo kartonları renkli asetatlar ve yansıtma kâğıtları gibi malzemelerle bir araya getirerek, kendilerine renkli küçük nesnelerin ışıkla değişen etkilerini gözlemleyebilecekleri çiçek dürbünü tasarlıyor.
 
Etkinlikler ücretlidir. 

Etkinlik tarihini belirlemek, kaydolmak ve diğer etkinlikleri değerlendirmek için Hafta Sonu Sanat Atölyeleri inceleyin.