Yaz Sanat Okulu

Yaz Sanat Okulu

İstanbul Modern Sanat Müzesi, yaz tatilinde çocuklara sanat dolu bir program sunuyor. 7–10 yaş aralığındaki çocuklar, 9 Temmuz–23 Ağustos 2024 tarihleri arasında gerçekleşen bu program kapsamında müze eğitimcileriyle birlikte sanatı yorumluyor ve sanatsal üretimler gerçekleştirecekleri atölye çalışmalarına katılabiliyor. 

Yaz Sanat Okulu, sabah ve öğle atölyelerinden oluşuyor. Sabah atölyeleri “Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman”, öğle atölyeleri ise “Yüzen Adalar” koleksiyon sergisine odaklanıyor. Sergilerde yer alan bazı sanat çalışmalarının incelenmesi ile başlayan atölye çalışmalarında sanat tarihinden örnekleri keşfeden çocuklar, sanat çalışmaları üreterek programı tamamlıyor. 

Yaz Sanat Okulu eğitim programında yer alan her bir atölye, sanatın farklı kavramlarına ve üretim biçimlerine odaklanıyor. Atölyeler, pazartesi hariç hafta içi her gün yaz boyunca tekrar ederek uygulanıyor. Katılımcılar, bu atölyelerin birine veya hepsine, tarihleri seçerek kayıt yaptırabiliyor. İstanbul Modern, sekiz farklı seçenek sunan atölyelerin en az dördüne katılanlara Yaz Sanat Okulu Katılım Belgesi veriyor!
 
Program kapsamında düzenlenen atölyelerden en az dördüne kayıt yaptıranlar için geçerli avantajlı katılım ve 1 Temmuz tarihine kadar geçerli olmak üzere erken kayıt fırsatı sunuluyor. 

Bireysel, Aile, Gümüş, Altın üyelerimize ve Genç Modernlilere %10 indirim uygulanır.

Atölye Tarihleri: 9 Temmuz–23 Ağustos 2024 arası pazartesi hariç hafta içi uygulanır. 

Sabah Atölyeleri: 10.30–12.30 

Öğle Atölyeleri: 13.30–15.30

Önemli Notlar: Sergi gezisini kapsayan atölye çalışmalarında, konuyla ilişkilendirilen sanat yapıtları ele alınır. Çocukların tüm atölye programlarına rahat kıyafetlerle katılmaları önerilir. Boyama atölyelerinde çocuklar, İstanbul Modern önlüklerini kullanır. 

Detaylı bilgi için: 0212 334 73 41 veya egitim@istanbulmodern.org
 

Katılım Bedeli:

Her atölyenin katılım bedeli: 1.275 TL (Dört taksitle 1.377 TL*)
Dört atölyenin katılım bedeli: 4.350 TL (Dört taksitle 4.698 TL*)

Ücretlere KDV dahildir.

* 1 Temmuz tarihine kadar geçerli erken kayıt fırsatı ile %10 indirim uygulanır. 
* Yukarıda parantez içinde belirtilen taksitli fiyatlar, İş Bankası, Yapı Kredi ve Garanti Bankası kredi kartları için geçerlidir.

 

9, 16, 23 ve 30 Temmuz | 6, 13 ve 20 Ağustos 

Salı günleri, 10.30–12.30


Gölge nedir? Nasıl oluşur? Gölgenin resmi olur mu? Işık ve gölge görüntüyü nasıl etkiler? 
Program, çağdaş sanat çalışmalarındaki gölge ve ışık kavramına odaklanıyor. Çocuklar, programa fotoğraf, sinema ve animasyon alanlarında ışık ve gölgenin sanatçılar tarafından nasıl ele alındığını anlatan kısa bir sunumla başlıyor. Ardından, müzenin süreli sergisinde bazı sanat çalışmalarını inceleyip yorumluyor. Atölyede çocuklar, yağlı pişirme kâğıdı ve kartonlarla gölge resimler oluşturuyor; sanat üretimlerini ışık altında inceleyerek programı tamamlıyor.

11, 18 ve 25 Temmuz | 1, 8, 15 ve 22 Ağustos

Perşembe günleri, 13.30–15.30


Figür ne demek? Figüratif resim ne demek? Modern figüratif resmin özellikleri nelerdir? 
Program, çocukların figür kavramını görsel ve işitsel olarak tanımlamalarıyla başlıyor. Figüratif sanat çalışmalarını içeren kısa tarihsel bir sunumunun ardından müzenin koleksiyon sergisini gezen çocuklar, yirminci yüzyılın sanat çalışmaları arasında benzerlikleri keşfediyor. Atölyede çocuklar, bedenlerinden yola çıkarak silüetler oluşturup figüratif resimlerini tamamlıyor.
 

10, 17, 24 ve 31 Temmuz | 7, 14 ve 21 Ağustos 

Çarşamba günleri, 10.30–12.30


Manzara nedir? Peyzaj nedir? Sanatçılar, çevrelerini ve doğayı nasıl yorumlamışlar? 
Program, insanın çevresi ve doğa ile kurduğu ilişkiyi sanat çalışmaları aracılığıyla keşfetmeye odaklanıyor.
Çocuklar, programa manzara konulu resim örnekleri içeren kısa bir sunumu izleyerek başlıyor. Ardından müzenin süreli sergisindeki doğa ve manzara çalışmalarını yorumluyor. Atölyede çocuklar, doğayı çağrıştıran renklerle soyut manzara resimleri yaparak programı tamamlıyor.
 

11, 18 ve 25 Temmuz | 1, 8, 15 ve 22 Ağustos 

Perşembe günleri, 10.30–12.30


Aynı anda hem bilim hem de sanat yapılabilir mi? Gözlem ve deney sanata nasıl dönüşür? 
Gözle göremediğimiz canlıların mikroskobik görüntüleri, bilimi olduğu kadar sanatı da ilgilendiriyor. Farklı biyolojik formların mikro kamera ile çekilen görüntülerinin ekrana yansıtılarak incelendiği atölye çalışmasında çocuklar, gözlemledikleri formlardan yola çıkarak resimler hazırlıyor. Doğal formları hatırlatan dokularla frotaj tekniğini deneyimleyerek programı tamamlıyor.  

12, 19 ve 26 Temmuz | 2, 9, 16 ve 23 Ağustos

Cuma günleri, 10.30–12.30


Monokrom nedir? Aynı rengin farklı tonları bir araya geldiğinde nasıl görünür? 
Program, çocukları renk ve ışık arasındaki ilişkileri keşfetmeye çağırıyor. Müzenin süreli sergisinde yer alan sanat çalışmalarının incelenmesinin ardından çocuklar, atölyede renkler üretiyor. Ürettikleri renkleri bir araya getirerek derinlik algısı oluşturan kompozisyonlarla soyut resimler hazırlıyor. 

12, 19 ve 26 Temmuz | 2, 9, 16 ve 23 Ağustos

Cuma günleri, 13.30–15.30


Heykel nasıl yapılır? Sanatçıların heykellerinde kullandıkları hazır nesneler neler olabilir? 
Program, çağdaş sanat üretimlerinde hazır nesne kullanımına odaklanıyor. Çocuklar, heykel sanatının tarihi ve üretim türlerine dair kısa bir sunumun ardından müze koleksiyon sergisindeki heykel çalışmalarını yorumluyor. Atölyede ise çocuklar, kullanım amacını yitirmiş karton ruloları boyayıp birleştirerek küçük heykeller oluşturuyor. Program, çocukların heykellerini boyamaları ile tamamlanıyor.

10, 17, 24 ve 31 Temmuz | 7, 14 ve 21 Ağustos

Çarşamba günleri, 13.30–15.30


İlk kent resimleri ne zaman yapılmış? Modern ve çağdaş sanatçılar yaşadıkları kentleri nasıl anlatmışlar? 
Program, üç boyutlu kent manzaralarının oluşturulmasına odaklanıyor. Müzede kent manzarasından ilham alan sanat çalışmalarını inceleyen çocuklar, atölyede, karton ve fotoblok malzeme ile katmanlar oluşturarak kent resimleri hazırlıyor. Program, resimlerin üzerine stilize çizimlerin eklenmesiyle tamamlanıyor. 
 

9, 16, 23 ve 30 Temmuz | 6, 13 ve 20 Ağustos

Salı günleri, 13.30–15.30


Portre ne demek? Yüzümüz duygularımızı nasıl yansıtır? Sanatçılar otoportrelerini yaparken kendilerini nasıl anlatmışlar? 
Program, çocukların yüz ifadelerini taklit ettikleri ve duygularını canlandırdıkları kısa bir oyunla başlıyor. Resim, heykel, yerleştirme, video sanatı gibi sanatın farklı uygulama biçimlerini kullanan sanatçıların otoportrelerini içeren sunumun ardından çocuklar, müze koleksiyon sergisindeki bazı çalışmaları yorumluyor. Program, çocukların tasarladıkları imgelerle otoportreler oluşturmasıyla tamamlanıyor.   
 

Aileler İçin Öneriler

Aileler İçin Öneriler

İstanbul Modern ziyaretinizi planlamanız ve çocuğunuzun sanatsal gelişimini desteklemeniz için önerilerimiz. 

Detaylı Bilgi

Benim Sanatım Resim Galerisi

İstanbul Modern’den ve sanat yapıtlarından esinlenen çocukların çalışmalarını içerir. 

Detaylı Bilgi

Benim Sanatım Resim Galerisi