Parti Henüz Başladı (Çarpışma serisi, Paul McCarthy)

Horasan, 1965

Parti Henüz Başladı (Çarpışma serisi, Paul McCarthy), 2009

Çalışmalarını ve yaşamını İstanbul’da sürdüren Horasan, 1986’da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Sanatları Bölümü’nden mezun olur. Aldığı eğitim kapsamında özgün baskı, resim, illüstrasyon, fotoğraf ve tipografi gibi pek çok farklı yöntemle çalışma fırsatı yakalamış olan Horasan’ın resimlerinde tüm bu tekniklerin etkileri görülür.

Sanatçının izleyici olarak deneyimlediği muhtelif yapıtları kendi sanatsal ifade alışkanlıklarıyla yeniden biçimlendirme pratiği yapıtlarında görülür. Horasan, odaklandığı sanatçılar ve üretimlerini kendi görsel ifade yöntemleriyle bütünleştirerek kullanır. Farklı tekniklerde üretilmiş yapıtlar Horasan tarafından iki boyutlu olarak izleyiciye aktarılan konular olmalarının yanında, yapıtların sanatçının düşünce dünyasıyla etkileşiminin somut bir yansımasıdır.

Sanatçının “Çapışma” serisindeki çalışmaları, McCarthy’nin bilinçaltına davetiye çıkararak ürettiği gerilimli görüntüler, ya kaba davranış patlamalarından ya da bedenle cinselliğin kimi zaman aşırı dozda dışavurulduğu bir tuhaflıktan oluşur. Horasan’ın kendi sanatında da başvurduğu bu fikirler, sanatçıyı karşılaşma ve çarpışma zemini yaratan bir irdeleme soruşturmasına getirir. Suratındaki maskeyi parçalayarak çıkarmaya çalışan bir figürün huzursuzluğu ile yemek kazanını tuvalete çeviren bir karakterin dinmeyen rahatsızlığı, McCarthy’nin dar mekânlarda gerçekleştirdiği performanslarından bazılarıdır. Horasan, kendine özgü şekil, kompozisyon ve belirli biçimlerde bölünmüş renk alanları ile çalıştığı resimlerinde öfke, huzursuzluk, abartı ve gizli alayı insan vücutlarında, gerçeklik duygusunu sarsacak bir mizah ve oyun anlayışı ile yeniden kurgular.

Yapıtın Türü

Resim

Teknik

Tuval üzerine yağlıboya

Ölçüler

200 x 170 cm

Koleksiyon

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Koleksiyonu
İstanbul Modern Sanat Müzesi / Uzun Süreli Ödünç