Derin

Seçkin Pirim, 1977

Derin, 2012

1977 yılında Ankara’da doğan sanatçı, çocukluk yıllarından itibaren sanatçı atölyelerinde büyür. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversite Heykel Bölümü’nü bitirdikten sonra aynı bölümde yüksek lisansını tamamlar.

Seçkin Pirim, çalışmalarında, insanın içinde yaşadığı toplumsal ve bireysel yapıların kontrol gücüne karşı geliştirdiği direnci temel alır. Heykellerinde yaşamın özgür, esnek ve kaygan olan yanı ile düzenli ve rasyonel olan yanı arasındaki sorgulamaları yorumlar. Pirim’in çalışmaları, zaman, değişim ve bütünleşme kavramlarına işaret ederken insanın teknoloji üzerine kurulu dünyasıyla bağlar kurar. Pirim, rastlantıya yer vermeden, titizlikle çoğalttığı birim biçimleri tekrarlayarak formu görünmez kılan bir bütün yaratır. Böylece sınırlar içinde sınırsızlığı arayan bireyin savaşını ve hesaplaşmalarını hipnotik bir etkiyle görünür kılmak ister.

Zamanın insan üzerindeki etkisini vurguladığı “Derin” adlı kâğıt çalışmasında, arındırılmış birim biçimlerin tekrarıyla ortaya çıkan ritim, yapıta üç boyutlu bir hareket ve etki kazandırarak merkezde yer alan karanlığa doğru derinlik katar. “Derin”, yapısal nitelikleri ve teknik çözümlemeleriyle algının sınırlarıyla hesaplaşır.

Yapıtın Türü

Kağıt Üzerine Çalışmalar

Teknik

Kâğıt üzerine metalik boya

Ölçüler

120 x 270 cm

Koleksiyon

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu