Müze Eğitmenleriyle Yapıt İnceleme Çalışmaları

Müze Eğitmenleriyle Yapıt İnceleme Çalışmaları

Ana sınıfları, ilköğretim ve ortaöğretim kademeleri için düzenlenir.

İstanbul Modern, okul grupları için koleksiyon sergisine paralel gerçekleştirdiği eğitim programlarıyla, çocukların derslerde öğrendikleri bilgileri sanatla ifade etmesine ve sanatın farklı uygulama olanaklarını tanıyarak yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmelerine aracı oluyor. Çocuklar programda sorular soruyor, karşılaştırıyor, ilişkiler kuruyor, sanatı keşfediyor ve yorumluyorlar.

Görsel iletişim, kültürel miras ve sanat eleştirisi konularında öğrencilerin bilgi ve deneyimlerini artırmayı amaçlayan ve ders müfredatlarında belirlenen kazanımlar ile ilişkilendirilmiş içerikler, tematik ve disiplinlerarası bir yaklaşımla geliştirildi. Akademik eğitimi destekleyen program, çocukların müzede yaşayarak öğrenmelerine, konuları ve kavramları sınıflarında sanat uygulamaları içeren Sınıf Etkinlik Kartları ile pekiştirmelerini sağlıyor. Müzeyi keşfeden ve sınıf etkinliğini tamamlayan çocuklar, sanat çalışmalarının fotoğraflarını “Benim Sanatım Resim Galerisi”nde paylaşıyor.

Program, pazartesi hariç hafta içi her gün rezervasyonlu gruplar için ücretsiz düzenlenir.

Program süresi 60 dakikadır.

Rezervasyon ve detaylı bilgi için: 0212 334 73 41 ya da egitim@istanbulmodern.org

Program, çocukların çağdaş sanat yapıtları üzerinden renkleri ve şekilleri keşfetmelerine aracı oluyor. İstanbul Modern’in koleksiyon sergisini müze eğitimcisiyle gezen çocuklar, Mübin Orhon’un “İsimsiz”, Sabri Berkel’in “Soyut Kompozisyon”, Burhan Uygur’un “Kapı”, Ömer Uluç’un “Mavi Hayalet ve İki Arkadaş”    adlı sanat çalışmalarına odaklanıyor. Sanat yapıtlarındaki renkleri ve şekilleri tanımlayıp, inceledikleri yapıtları yorumluyorlar.

Renklerin Peşinde (Ana Sınıfı) Sınıf Etkinlik Kartı” rezervasyonunuzu tamamladığınızda size e-posta ile iletilecektir.

Program, çocukları çağdaş sanat yapıtları üzerinden doğal hayatı ve çevrelerini keşfetmeye davet ediyor. İstanbul Modern’in  koleksiyon sergisini müze eğitimcisiyle gezen çocuklar, Neşet Günal’ın “Toprak Adam”, Nedim Günsür’ün “Madenci”, Orhan Peker’in “Balıkçı Çocuk ve Kediler”, Neş’e Erdok’un “İstanbul Satıcıları Serisi”, Burhan Doğançay “Muhteşem Çağ” ve Aydan Murtezaoğlu “İsimsiz”  adlı sanat çalışmalarına odaklanıyor. Çocuklar sanat yapıtlarındaki temel kavramları tanımlayıp doğal hayatın unsuru olan canlı yaşamına dair fikirler üretip görüşlerini paylaşıyor, program insanın doğayla ve çevresiyle olan ilişkisini konu alır. 

“Çevremde Hayat Sınıf Etkinlik Kartı” rezervasyonunuzu tamamladığınızda size e-posta ile iletilecektir.

Çevremde Hayat (1.–4. Sınıf) Kazanım Tablosu 

Program, çağdaş sanatı disiplinlerarası bir yaklaşımla ele alıyor. Sanatın ele aldığı konular ile fen bilimlerinin konularını birlikte işliyor. İstanbul Modern’in koleksiyon sergisini müze eğitimcisiyle gezen çocuklar, Ömer Uluç’un, “İsimsiz”, Mehmet Güleryüz’ün “Motard III”, Sarkis’in “Hava Fişekleri”, Canan Tolon “Manège” ve Serkan Özkaya’nın “Üç Balon Yardımıyla Havalanan Piyano” adlı adlı sanat çalışmalarını “hareket”, “ses” ve “ışık” kavramları ile ele alıyor.  Sanatçıların üretim süreçlerini ve yapıtlarında kullandıkları malzemeleri inceleyerek programı tamamlıyorlar.

“Hareket, Ses ve Işık Sınıf Etkinlik Kartı” rezervasyonunuzu tamamladığınızda size e-posta ile iletilecektir.

Haraket, Ses ve Işık (5.–8. Sınıflar) Kazanım Tablosu 

Program, farklı üsluplara sahip sanatçıların sanatsal üretim biçimlerine odaklanıyor. İstanbul Modern’in koleksiyon sergisini müze eğitimcisiyle gezen gençler, Fahrelnissa Zeid’in “Cehennemim”, Kuzgun Acar’ın “İsimsiz”, Nedim Günsür’ün “Madenci”, Burhan Doğançay’ın “Muhteşem Çağ”, Nur Koçak’ın “Cahide’nin Öyküsü” ve Refik Anadol’un “Sonsuzluk Odası: İstanbul Boğazı” adlı yapıtlarını inceliyor. Katılımcılar, soyut, modern figüratif, kolaj, foto-gerçekçilik ve güncel sanat kavramlarını ele alarak inceliyor ve sanat çalışmaları arasındaki benzerlik ve farklılıkları yorumluyorlar. 

Yapıt Analizi Kazanım Tablosu

Benim Sanatım Resim Galerisi

Benim Sanatım Resim Galerisi

İstanbul Modern’den ve sanat yapıtlarından esinlenen çocukların çalışmalarını içerir. 

Detaylı Bilgi

Öğretmenler için Öneriler

Öğrencilerinizle İstanbul Modern ziyaretinizi planlamanız ve onların sanatsal gelişimini desteklemeniz için önerilerimiz.

Detaylı Bilgi

Öğretmenler için Öneriler