Gurbet Artık Bir Ev

Gurbet Artık Bir Ev 13–25 Aralık 2021

İstanbul Modern Sinema, Goethe Institut İstanbul işbirliğiyle, Türkiye’den Almanya’ya göçün 60 yıllık hikâyesini takip eden bir seçki sunuyor. “Gurbet Artık Bir Ev” adlı programda son 10 yılda üretilmiş ve farklı kimliklerin bir arada yaşamasının, ırkçı terör örgütü NSU’nun (Nasyonal Sosyalist Yeraltı) yükselişinin, Avrupa’da Müslüman olmanın ve hızla küreselleşen dünyaya özgü krizlerin yansımalarının görüldüğü filmler yer alıyor. Filmler Almanya’da göçün öznelerini yeniden tanımlarken, Türkiye’deki Almancı imajına da yeni bir yaklaşım getiriyor ve ortaya iki kültürün kesiştiği zengin bir duygusal topoğrafya çıkıyor. Program kapsamında bir canlı sunum bir de çevrimiçi söyleşi gerçekleşecek.

Pınar Öğrenci ile Çevrimiçi Söyleşi

Programa adını veren Gurbet Artık Bir Ev filminin yönetmeni Pınar Öğrenci ile filmi üzerine yapılan söyleşi YouTube üzerinden izlemeye sunulacak. Söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Cem Kaya ile Aşk, Mark ve Ölüm üzerine
16 Aralık 2021, 17.00
İstanbul Modern Sinema Salonu

Yönetmen Cem Kaya sunumunda, henüz gösterime girmemiş ve 1960'lardan günümüze Almanya'da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin müzik kültürünü konu alan Aşk, Mark ve Ölüm (Liebe, D-Mark und Tod) belgeselinden klipler göstererek filmin hikâyesini anlatacak.