Fanatik

Fanatik 20–30 Haziran 2019

İstanbul Modern Sinema, medyanın davranış biçimlerini etkilediği ve hayranlık duyulan ile aradaki sınırların kalktığı günümüzde, komedi ile trajedi arasında gidip gelen, farklı hikâyelere odaklanan “fanatizm” temalı bir film programı sunuyor. Özdeşleşmekle “hastası” olmak arasındaki sınırları araştıran seçki, fanatizm olgusunun ne kadar katmanlı ve karmaşık olduğunu da gösteriyor. Programdaki filmler arasında Stanley Kubrick’in Cinnet (The Shining) filmindeki otelin oda numarasından adını alan Rodney Ascher imzalı belgesel 237 Numaralı Oda (Room 237) yer alıyor. Filmin hayran, akademisyen ve uzmanlarıyla yapılmış söyleşilerden oluşan, o kapının ardındakilere dair çeşitli yorum ve analizler barındıran film, sinemanın adeta büyü gibi her izleyene başka bir şey yaşattığını kanıtlıyor. Seçkide ayrıca Sundance Film Festivali’nin o yılki favori filmlerinden ve bebekken kaçırılan bir adamın tutkuyla bağlandığı televizyon şovunun hayatını nasıl dönüştürdüğünü izleyen Ayı Brigsby (Brigsby Bear, 2017) ve Ken Loach’un alelade bir adamın tutkunu olduğu ünlü futbolcu ile ilişkisini sade ve sakin bir öyküyle anlatan Hayata Çalım At’ı (Looking For Eric, 2009) yer alıyor. Programdaki diğer bir film Müslüm Babanın Evlatları ise 2013 yılında kaybettiğimiz ve kemik bir dinleyici kitlesine sahip olan arabesk müziğin babası Müslüm Gürses’in hayranlarını, bilindik tabirle Müslümcüleri konu alıyor. Seçkide ayrıca İstanbul Modern’in “Yüzyıllık Aşk” sergisinde yer alan Türkan Şoray, Filiz Akın ve Yılmaz Güney hayranları üzerine çekilmiş Seyirci Fanatiktir! başlıklı kısa filmler de yer alıyor.

KISALAR
HEAVY METAL OTOPARKI (HEAVY METAL PARKING LOT), 1986
ABD | HDD, Renkli, 17’| İngilizce
Yönetmen: John Heyn, Jeff Krulik

1990’ların başlarında “underground” müzik dünyasında bir külte dönüşen belgesel, ünlü heavy metal grubu Judas Priest’in 1986 yılında Maryland’de vereceği bir konser öncesinde otoparkta heyecanla konseri bekleyen hayranlarıyla birçok röportaj içeriyor. Belgeselin, bir zamanlar Nirvana grubunun da tur otobüsünde en çok izledikleri arasında olduğu söyleniyor.

SEYİRCİ FANATİKTİR!, 2014
Türkiye | HDD, Renkli, 35’| Türkçe

Sinema seyircisi fanatiktir. Hayranı olduğu artistlerin peşinde koşar. Onlardan istediği imzalı artist fotoğraflarını toplar. Sinema konulu koleksiyonların ise ucu bucağı yoktur: Çiklet, çikolata vb. tüketim malzemelerinden çıkan resimler başta olmak üzere, her tür sinema belgesi-objesi sinema tutkunu koleksiyoncular tarafından toplanır. Tutkunu oldukları yıldızlar, yaşamlarının anlamı haline gelmiştir. İstanbul Modern, 2014 yılında düzenlediği “Yüzyıllık Aşk” sergisinde konuk ettiği üç fanatik sinema seyircisi ile röportajlar yaptı. Bu röportajlardan oluşan Seyirci Fanatiktir! Filiz Akın’ın öldüğü filmlerden yaşamı boyunca rahatsız olan Pınar Çekirge ile gururla “Şoraykolik” lakabını taşıyarak bugün Türkan Şoray Fan Kulübü’nün başkanlığını yürüten Metin Şamdan’la ve sevdası uğruna kendi tabiriyle “beş kamyonluk” arşiv oluşturmuş Yılmaz Güney fanatiği Vadullah Taş’la yapılan söyleşileri içeriyor.