Canlandıranlar Festivali

Canlandıranlar Festivali 25–28 Nisan 2013

İstanbul Modern Sinema, Canlandıranlar Derneği tarafından Puruli Kültür Sanat işbirliğiyle düzenlenecek Canlandıranlar Festivali’nin ilkine ev sahipliği yapıyor. Festivalin ilk konuğu, Star Wars serisindeki “ışın kılıcı”nın yaratıcısı, “The Transformers: The Movie” ve “Empress Chung” filmlerinin yönetmeni, The Simpsons Movie’nin yapımcısı Nelson Shin. Festivalde Shin’in yönettiği iki filmle birlikte, kariyerinin ilk yıllarında animatör olarak çalıştığı “Pembe Panter Kısaları”ndan özel bir seçki de gösterilecek. Shin, 25 Nisan Perşembe günü saat 19:00’da bir söyleşi gerçekleştirecek.

Ayrıca, 52 ülkeden canlandırma sanatçılarının üye olduğu uluslararası canlandırma ağı ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation) tarafından hazırlanan “ASIFA’nın En İyileri” ve Shin’in son iki yılda yapılmış Güney Kore filmleri arasından seçtiği canlandırmaların yer aldığı “ASIFA Kore Seçkisi” de festivalde izlenebilecek. Ulusal ve uluslararası festivallerde 30’dan fazla ödül toplayan Canlandıranlar Yetenek Kampı Filmleri, Türkiye’de canlandırma tarihine toplu bir bakış niteliği taşıyan Türkiye Canlandırma Tarihi’nden başlıkları altında pek çok canlandırma film de festival programında yer alıyor.

Nâzım Hikmet’in (1902-1963) şiirin yanı sıra bir dönem takma isimler kullanarak Yeşilçam sineması için senaryolar yazdığı, filmlere katkıda bulunduğu bilinmektedir. Hayatının son yıllarında, SSCB’de yaşarken senaryosunu yazdığı ve üretim sürecine dahil olduğu kısa canlandırma filmler, 50 yılın ardından, şairin 111. doğum ve 50. ölüm yıldönümü olan 2013 yılında M. Melih Güneş’in araştırması sonucu gün yüzüne çıktı. Programda Nazım Hikmet’in Hanene Huzur Dolsunve Sevdalı Bulut adlı yapıtlarından canlandırmalar yer alacak. Gösterim öncesinde Melih Güneş’in ve Tan Oral’ın da katılacağı bir sunum gerçekleşecek.

NELSON SHIN FİLMLERİ

İmparatoriçe Chung (Wanghu Simcheong), 94’

2005, Kuzey Kore, Güney Kore, Renkli, Korece

Yönetmen: Nelson Shin

Hikayesi bir Kore halk masalına dayanan bu filmin kahramanı; babasının yeniden görme yetisini kazanması için her türlü fedakarlıkta bulunan bir kız. Uzun yıllar birbirinden başarılı Hollywood yapımlarına imza atan Nelson Shin İmparatoriçe Chung ile ilk uzun metrajlı bağımsız filmini gerçekleştirdi. Bu film Kuzey ve Güney Kore’de aynı anda vizyona giren ilk filmdir.

Transformers, 84’

1986, A.B.D. Japonya, Renkli, İngilizce

Yönetmen: Nelson Shin

Yıl 2005. Optimus Prime’ın liderliğindeki Autobotlar ile Megatron ve StarScream’in komutasındaki kötü Decepticonlar arasında mücadele devam ediyor. Şekil değiştirebilen robotlardan oluşan her iki taraf da Cyberton gezegenindendir. Autobotlar gezegenlerini önüne çıkan her şeyi yiyip yutan Unicron’dan kurtarmak zorundadır. Aynı zamanda kendilerini Decepticon’lardan korumaları gerekir. Birkaç jenerasyon çocuğun zevkle hatırladığı bu filmde Unicron’u seslendiren isim sinema dahisi Orson Welles.

PEMBE PANTER KISALARI

Kızıl Pembe, 6’

1975, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gerry Chiniquy

Efsanevi karakter The Scarlet Pimpernel’den etkilenen Pembe Panter, kırmızı bir pelerin ve tüylü, kırmızı bir şapka kuşanır ve sokak köpeklerinin koruyucusu The Scarlet Pinkernel’e dönüşür. Köpek avcısından kurtardığı ilk iki köpek ona minnet duymaktan çok uzakta olsa da üçüncü köpek, kocaman olduğu kadar sıcak kanlıdır da…

Ormanlarımızı Pembe Tutalım, 6’

1975, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gerry Chiniquy

Pembe Panter bir milli parkta orman korucusudur. Bir adam ve köpeği parka gelir, adam ‘Ateş Yakılmaz’ levhasını keser ve ateş yakmakta kullanır. Pembe Panter ateşi söndürür. Geri döndüğünde ateşin sönmüş olduğunu gören adam köpeğini suçlar; köpek ise sahibinin suçlamasını kabul etmez.

Pembe Da Vinci, 6’

1975, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Robert McKimson

Pembe Panter İtalya sokaklarında dolaşırken Leonardo da Vinci’yi yeni şaheseri Mona Lisa’yı yaparken bulur. Da Vinci, Mona Lisa’ya somurtkan bir ağız yapar ama Pembe Panter bu ağzı gizlice otuz iki dişini gösteren bir gülüşle değiştirmeye karar verir.

Pembe Fil, 7’

1975, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gerry Chiniquy

Hayvanat bahçesindeki bir fil iplerini koparır ve Pembe Panter’in peşine takılır. Pembe Panter filin geri dönmesini istese de hayvanat bahçesi kapanmıştır. Filin üzülmesine dayanamayan Pembe Panter onu eve götürür.

Pembe Kayıcı, 7’

1975, ABD, Renkli,Diyalogsuz

Yönetmen: Gerry Chiniquy

Bir kayak merkezinde çalışan Pembe Panter kayakla yeni tanışmış, kayabilmek için el kılavuzu okuyan, sivri burunlu ufak tefek bir adamla karşılaşır.

Pembe Pirinçkuşu, 7’

1975, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gerry Chiniquy

Pembe Panter parkta dolaştığı sırada kışı geçirmek üzere güneye gidebilmek için araç arayan küçük bir kuşla karşılaşır. Kısa süre içerisinde minik kuşun uçamadığı, dahası yükseklik korkusu olduğu anlaşılır. Zeki panter, kuşu havalandırabilmek için çeşitli yollar aramaya başlar.

Pembe Vizon, 6’

1975, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Robert McKimson

Küçük adam Tarzan, dışarıda Ormanın Kralı olarak korku saçsa da evde Jane’in kılıbık kocasıdır. Jane Tarzan’dan pembe bir kürk isteyince, Tarzan Pembe Panter’i avlamaya çıkar.

Sherlock Pembe, 7’

1976, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Robert McKimson

Pembe Panter kahvaltıda yemek üzere bir parça pastayı kenara ayırarak yatar. Gece uyurgezerlik yaparken, pastayı farkında olmadan midesine indirir. Ertesi sabah ise pastanın kaybolduğunu fark eder. Hırsızlıktan şüphelenerek Sherlock Holmes şapkasını takar, büyütecini kapar ve hırsızı takibe koyulur.

Somon Pembe, 7’

1975, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gerry Chiniquy

Pembe Panter sahilde sandviçinden ısırık isteyen bir balıkla arkadaş olur. Balık, Pembe Panter’in peşine takılır ve evine kadar gelir. Pembe Panter balığın denize geri dönmesini istese de, balık gazetesini ayağına getirmeye başlayınca onu sahiplenmeye karar verir.

Taş Pembe, 6’

1976, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Art Leonardi

Pembe Panter her ne kadar evcil bir hayvanı olmasını istese de meteliksizdir. Sokaktaki şüpheli bir adam, bir taşı evcil hayvan olarak satın alması için onu kandırır. Pembe Panter yine de taşı sahiplenir ve taş kendi hayatını yaşamaya başlar.

ASIFA KORE

Anımsama Çabası 16’42’’

2011, Kore, Renkli, Korece

Yönetmen:Lee Yong-Sun

Ana karakter kendini yeni taşındığı eve garip bir şekilde aşina hissetmektedir. Eşyalarını yerleştirirken eski bir kitap bulur. Geçmişindeki hayali bir parka ve özellikle eski sevgilisine dair anıları canlanır. Ancak sevgilinin yüzü bir türlü gözünün önüne gelmez.

Çit Gerekmez, 15’03’’

2011, Kore, Renkli, Korece

Yönetmen:Gwon Mi-Jeong

Hayvanların yaşadığı huzurlu bir köye, bir kurt gelir. Kurt arazinin çevresini çitle çevirir ve içeri kimseyi almaz. Bu durum hayvanlarda ve köy halkında rahatsızlık yaratır. Bu arazide yangın çıkınca hayvanlar çitten kurtulmak için toplanır.

Değerli Dört Şey, 3’28’’

2011, Kore, Siyah Beyaz, Korece

Yönetmen:Chae Yun-Kyoung

Öğrenenler ve öğretenler için, kütüphanelerinde araştırma yaparken ya da çalışırken şu dört şey çok önemlidir; fırça, mürekkep, mürekkep taşı ve kağıt. Bunlara çalışma odasının dört değerlisi; Moon Bang Sa Wooi denir. Kore’de 14. yüzyıl hükümdarlığındaki kütüphane ya da çalışma odasına Moon Bang ismi verilir ve bu odada değerli olan nesneler aynı adla anılırdı.

Erişte Balık, 9’46’’

2012, Kore, Renkli, Korece

Yönetmen:Kim Jin-Man

“Bir yetişkin olmak için sudan çıkmalısın.” İribaşlar bunu söyledikten sonra kaybolur. Arkadaşları Erişte Balık ise suyun dışındaki hayat için yola koyulur. Derenin ağzında birkaç balıkla karşılaşır ve onlara sudan nasıl çıkılacağını sorar.

Kavun – Vietnam, 5’30’’

2011, Kore, Renkli, Korece

Yönetmen:Kim Dong-Wook

Uzun zaman önce, Mai An Time isimli becerikli bir oğlan köle olarak Hükümdar Hung’a satılmıştı. Oğlanın becerisini ve çalışkanlığını fark eden Hükümdar ona ödül olarak bir memuriyet verir ve üvey kızıyla evlendirir.

Köyümüzü Geri Ver, 13’30’’

2011, Kore, Renkli, Korece

Yönetmen:Hong Jun-pyo

Maymunların ve domuzların barış içinde yaşadığı bir köye bir konserve fabrikası yapmak üzere bir kurt gelir. Fabrika köyü günden güne kirletmeye başlayınca maymunlar ve domuzlar kurdu köyden defetmeye karar verirler.

Okyanus Nine, , 5’23’’

2012, Kore, Renkli,Korece

Yönetmenler:Kang Hui-jin, Han Ah-ryeom

Jeju Adası’ndan yaşlı bir hanım ile sohbet gibi ilerleyen bir röportaj… Animasyon tekniği kullanılmış bu belgeselin konusu Jeju adasının geleneksel kadın dalgıçları olan Haenyo'ların hayatı üzerine.

Piktogram İçi, 7’13’’

2011, Kore, Renkli,Diyalogsuz

Yönetmen:Jo Joo-Sang

Bir piktogramın gündelik hayatı içerde nasıldır?

Şehir, 6’28’’

2010, Kore, Renkli,Diyalogsuz

Yönetmenler:Kim Young-Geun, Kim Ye-Young

İnsanlar bir şehir kurmak için bir araya gelirler. Kalabalık Seul’u insanları ayıran duvarlar ve çerçeveler olmadan, kabuğundan kurtulmuş olarak hayal edelim.

ASIFA YÖNETMENLERİ: BORDO

Çiçekseverler (Ljubitelji Cvijeca), 9’07’’

1970, Yugoslavya, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Borivoj Dovnikovic (Bordo)

Tema züppelik. İnsanlar her zaman heyecan uyandıran sansasyonları doğal güzelliklere tercih ederler. Bu, patlayan çiçekler bile olsa...

Hayatta Bir Gün (Jedan Dan Zivota), 9’42’’

1989, Yugoslavya, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Borivoj Dovnikovic (Bordo)

Ev... fabrika... ev... fabrika... Her gün, aynı derecede sıkıcı. Bir adam, bir gün, uzun zamandır görmediği bir arkadaşıyla karşılaşırsa ne olur?

Heyecanlı Bir Aşk Hikayesi (Uzbudljiva Ljubavna Priča), 5’49’’

1989, Yugoslavya, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Borivoj Dovnikovic (Bordo)

Sekiz parçaya bölünmüş ekranda, kahramanımızın aşkı bulma çabasını izleriz.

İkinci Sınıf Yolcusu (Putnik Drugog Razreda), 10’40’’

1973, Yugoslavya,Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Borivoj Dovnikovic (Bordo)

İlk istasyondan, son istasyona kadar süren bir tren yolculuğu... İkinci sınıf vagonda seyahat eden yolcu, pek çok kişiyle, karakterle, çeşit çeşit kaderle karşılaşır fakat dost edinemez.

Krek, 9’36’’

1967, Yugoslavya, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Borivoj Dovnikovic (Bordo)

Çavuş, çaylak askeri iyi bir askere dönüştürmek ister. Fakat sivil vicdan, yani kurbağa arkadaş, onunla aynı fikirde değildir.

Merak (Znatizelja), 8’48’’

Yugoslavya, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Borivoj Dovnikovic (Bordo)

Bugüne dek tedavisi bulunamamış bir insan hastalığı olan merak üzerine bir film. Bir bankın üzerinde duran gizemli bir çanta, merak odağı olur.

Seremoni (Ceremonija), 3’22’’

1965, Yugoslavya, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Borivoj Dovnikovic (Bordo)

Altı kişi sanki fotoğraf çekimi yapılacakmış gibi bir duvarın önünde kümelenir. Ama hiç bir şey göründüğü gibi değildir.

Yürümeyi Öğrenmek (Skola Hodanja), 8’08’’

1978, Yugoslavya, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Borivoj Dovnikovic (Bordo)

Adam, annesinden öğrendiği gibi yürümeye alışkındır. Ama dört ‘öğretmen’ ona kendi tarzlarında yürümeyi öğretmeye çalışırlar. Her biri kendi tarzının en iyisi olduğuna emindir. Ne yapmalı?

ASIFA’NIN EN İYİLERİ

Benim Yolum (Moj Put), 6’40’’

2010, Hırvatistan,Renkli, İngilizce

Yönetmenler: Veljko Popovic, Svjetlan Junaković

Bu bir büyüme hikayesi. Olgunlaşma, kaygılanma ve hırsın ayakkabılarla anlatılan masalı. Benim Yolum, bizi hayat boyu dürten o bilinmezlik hakkında bir film. Ayakkabının içindeki görünmeyen taş parçasının verdiği acı ve rahatsızlığın varoluşumuza getirdiği bilinç ve anlam hakkında…

Dadi ve Doudi, 5’07’’

2006, Tunus, Renkli, Arapça

Yönetmen: Boukhari Boubaker

Bir çiftçi ile bir salyangoz arasındaki arkadaşlık nasıl gelişir?

Galeride (Na Galeriji), 5’

2009, Hırvatistan, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Tomislav Gregl

Bu deneysel animasyon film, Kafka’nın dünyasında metaforlarla anlatılan, saçmalıklara indirgenmiş toplumu araştırıyor.

Herhangi Bir Adam (Outro Homem Qualquer), 11’

2012, Portekiz,Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Luis Soares

Günlerden bir gün, adamın biri işten sonra her zamanki gibi kafede oturmuş zaman öldürmektedir. Adam, art arda sigara içerken etrafını inceler.

Honayn’nin Ayakkabısı, 3’

2009, Mısır, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Mohamed Ghazala

Kaybolmuş bir göçebe, çölde, devesiyle bir ayakkabı arıyor!

Horoz Bey, 10’30’’

2011, Çin, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Xu Cheng

İki civciv gözlerini zalim bir dünyaya açar. Dikbaşlılık yapan civciv, köylü kadın tarafından hemen öldürülür. Daha sessiz olan ise baş eğer ve sıradışı, zengin bir hayat yaşar.

KafeKa, 2’29’’

2011, Brezilya,Renkli, Diyalogsuz

Yönetmenler: Nicholas Paim, Natália Cristine

CafeKa, geleneksel 2D ile stopmotion tekniklerinin karıştırılarak kullanıldığı bir kısa canlandırma film. Film Kafe kelimesi ile (Portekizce’de kahve demek) Dönüşüm romanının yazarı Kafka’nın adının ilk hecesini birleştirerek bir oyun yapıyor.

Kedi Gömen Fareler Gördüm (Ya videl kak mishy kota horonili), 5’

2011, Çin, Rusya, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Dmitry Geller

Bu hikaye romantik bir şekilde başlar, güldürü olarak devam eder, gerilime dönüşür ve büyük bir trajedi olarak sona erer.

Köy (To Horio), 14’20’’

2010, Yunanistan, Renkli, Yunanca

Yönetmen:Stelios Polychronakis

Bir doktor köyde ona acilen ihtiyaç olduğunu esrarlı bir şekilde öğrenir. Uzun ve zor bir yolculuktan sonra köye vardığında köyü bomboş bulur.

Kutu, 2’32’’

2012, ABD, Siyah Beyaz, İngilizce

Yönetmen: R. Brad Yarhouse

Umulmadık harcamalar nedeniyle tatile parası yetişmeyen bunalmış bir koca, evin bodrumunda, bir kutunun içinde tatil yapmaya karar verir.

Mariza, 4’24’’

2008, Yunanistan, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Constantine Krysatllis

İnatçı eşek Mariza, Yunan adasının dik yokuşunu tırmanmak istemeyince, yaşlı balıkçı onu Zorba’nın dansı ile ikna eder.

Moda, 6’

2008, Bulgaristan, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Desislava Kuzmanova

Modayı takip ettiğimizde ne kazanırız ve ne kaybederiz?

Modern Hayat 124, , 3’33’’

2009, Yunanistan, Renkli,İngilizce

Yönetmen: Konstantinos Peppas

Bir Infidelity şarkısı videosu. Şarkının sözleri tüm acıları unutmaya çalışarak yeni bir başlangıç yapmak isteyen bir kız ile oğlandan bahsediyor.

Soğuk Ülke, 1’14’’

2011, ABD, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmenler: Chris Palmer, Travis Overstreet

Bu kısa yaşam öyküsel animasyon Stalin’in sürgününden ilham alır. Dondurucu Sibirya soğuğunda, boş tren vagonundaki yalnız ayı ve seyahate ortak olan bir tavşanı konu eder.

Uykubağ (Snępowina), 13’

2011, Polonya, Dijital, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Marta Pajek

Uykubağ, rüya meselesini ele alan bir film. Rüya beden ve zihnin buluştuğu yerdir; bizim için gerçeğin ötesidir ve tam olarak incelenmesi zordur. İçeride gerçekleşir ama aynı zamanda dışımızdadır, bu nedenle kaygıları arttırır.

Yunus ve Çocuk, 5’24’’

2011, Çin,Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Hu Jiang

Bir sabah, küçük bir balıkçı kasabasındaki balıkçılar balık avlamak için denize açılırlar. Bir çocuk da tek başına kendi kayığının küreklerine asılır. Gölün ortasında bir yerde pek çok balığın kayığının çevresinde yüzdüğünü görür. Büyük bir heyecana kapılır...

CANLANDIRANLAR YETENEK KAMPI FİLMLERİ

Emniyettepe Çocukları ile Canlandırma, 9’37’’

2011, Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Berat İlk

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nin organizasyonu ile 2010 yılında Berat İlk tarafından Emniyettepe’li çocuklarla haftasonlarında bir animasyon atölyesi gerçekleştirildi. Bu buluşmaların kayıtlarından oluşan kısa belgeselde çocukların kendi hayallerini canlandırmaları izlenebilir.

Geçiş, 7’45’’

2011, Türkiye, Renkli,Diyalogsuz

Yönetmenler: Jordana Maurer, Giorgio Poloni

Boğaz açıklarında ufak bir taka, kendi boyunu aşan bir problemi çözmek zorunda kalır.

Gülçin, 5’10’’

2013, Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Nazlı Eda Noyan

Bazen en belirgin sınırlar görünmez olanlardır.

İçine Kaçan Kız, 3’15’’

2011, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Işık Dikmen

Bir kız meditasyon yaparken kendi içine kaçar. Bu film adet sancılarına adanmıştır.

İstanbul, 2’45’’

2010, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: İdil Ar

Küçük bir kız sihirli bir iksir içer ve İstanbul’u hayale dalar…

İstanbul Martısı, 52’’

2010, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Dilara Polat

Sıradışı şehir İstanbul’daki sıradan yaşamlar…

İstanbul’da Sıradan Bir Gün, 5’9’’

2010, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Nurbanu Asena

Bir taksi şoförünün İstanbul’daki sıradan bir günü…

Kanatları Olmayan Kuş, 4’40’’

2013, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Mert Tügen

Yeri ve gökyüzündeki suyu camla ayrılmış bir ortamda dört kuş bulunmaktadır. Fakat bu kuşların en küçüğü uçmak için kanatlara sahip değildir. Bir gün yukarıdaki camdan yansıyan ışıklar yangına sebep olur.

Kız Çocuğu, 4’35’’

2011, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Hakan Berber

Savaşta ölen bir kızın ölmeden önceki dakikaları, Nazım Hikmet'in "Kız Çocuğu"adlı şiiri ile zenginleştirilerek, soyut bir ortamda anlatılmaktadır.

Kusursuz Hayat, 2’30’’

2011, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Özgül Gürbüz

Evsiz bir adamın şanslı bir günü...

Malatyalı Çocuklarla Canlandırma, 10’53’’

2011, Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Berat İlk

2. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında, Berat İlk tarafından çocuklar ve gençler için düzenlenen canlandırma atölyesini konu alan bu kısa belgeselde atölye sırasında üretilen sevimli canlandırma denemeleri izlenebilir.

Obses’sev, 3’13’’

2011, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: DenizÖcal

Çalışan, takıntılı bir kadının hikayesi…

Tetrist, 1’55’’

2010, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: M.Melis Bilgin

"Tetrist" günümüz İstanbul'unun kaybedilen bir Tetris oyunu düzenlemesidir. Filmde gerçek bina fotoğrafları ile stopmotion tekniği kullanılmıştır.

Teyze, 3’40’’

2013, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Fulya Tokaoğlu

Mayosunu giymiş yaşlı bir kadın, havuza girerken zor yol olan atlama tahtasını kullanabileceğini “kendine” kanıtlamak zorundadır.

ASİFA YÖNETMENLERİ: JOHN HALAS

Baykuş ve Kedi, 7’

1952, İngiltere, Renkli, İngilizce

Yönetmenler: John Halas, Brian Borthwick

Edward Lear’ın mantıkdışı şiirinden yola çıkan bir romans. Gerçeküstü bir arkaplanı olan ve uyumsuz bir ikilinin aşk öyküsünü anlatan film, iki ayrı optik noktayı temel alarak üretilen ilk stereoskopik animasyonlardan biriydi.

Çelişki, 10’41’’

1981, İngiltere, Renkli,İngilizce

Yönetmen: John Halas

İnsanoğlu teknolojiyi iyiye mi, yoksa kötüye mi kullanacak? Bir hikaye içeren ilk bilgisayar canlandırmalarından biri.

Kaçak Yolcu Foo Foo, 6’53’’

1960, İngiltere, Renkli, İngilizce

Yönetmen: Harold Whitaker, John Smith, Tony Guy, Terry Harrison

Her biri 6 dakikalık 33 bölümden oluşan Foo Foo serisi 1960’ların başlarında ABC’nin son derece popüler bir yayınıydı. Ödüllü bu bölümde, her daim hor görülen kahramanımız Foo Foo kendisini kaçak bir yolcu olarak buluyor.

Kültürlü Maymun, Habatales, 6’53’’

1959, İngiltere, Renkli, İngilizce

Yönetmen: John Halas, Harold Whitaker, Tony Guy

Müziğe yetenekli bir maymun tıpkı selefi King Kong gibi ormanda yakalanır ve medeniyete götürülür. Fakat medeniyet kültürlü maymunumuz için fazla kaba sabadır; bu nedenle sanatın modasının geçtiği dönemlerde sanatçının elini eteğini çekip çekmemesi gerektiğine kafa yorarak medeniyeti terk eder.

Lider Köpekler, Snip ve Snap, 6’32’’

1960, İngiltere, Siyah Beyaz, İngilizce

Yönetmen: John Halas, Thok

Kağıttan köpek Snap’in maceraları. Danimarkalı modelleyici Thok tarafından ABC TV için yapılan 26 serilik çocuk canlandırmalarından biri.

Otomanya 2000,10’

1963, İngiltere, Renkli, İngilizce

Yönetmen: John Halas

Rahatlığın fazlasıyla mevcut olduğu bir geleceğe dair bir teknoloji hicvi.

Senfoni Orkestrası (Hoffnung Öyküleri), 7’10’’

1964, İngiltere, Renkli, İngilizce

Yönetmen: Harold Whitaker

Sanatçı, komedyen ve öykücü Gerard Hoffnung’un desenlerine dayanan bu film, deyim yerindeyse, ortalığı darmaduman eden, aşırı heyecanlı bir orkestra şefinin performansına tanıklık ediyor.

Sihirli Tuval, , 10’

1948, İngiltere, Renkli, İngilizce

Yönetmen: John Halas

İnsanın özgürlük için savaşını anlatan bir film. Savaşın hemen ardından John ve Joy özgürlüğe dair hislerini ifade edebilmek için bu kişisel ve deneysel filmi yaptılar. Geri plan görselleri üzerinde onlarla birlikte bir başka bir ünlü Macar-Fransız animatör olan Peter Foldes çalıştı.

Sinemanın Tarihi, 7’28’’

1957, İngiltere, Renkli, İngilizce

Yönetmen: John Halas

Televizyonun yükselişiyle birlikte kendisini tehdit altında bulan sinemaya dair bu hiciv, klasik cel animasyon tekniğini film endüstrisinin zaaflarını açığa çıkartmak için kullanıyor.

Soru, 7’24’’

1967, İngiltere, Renkli, İngilizce

Yönetmen: John Halas

Stan Hayward'ın senaryosuna dayanan filmde hayatın anlamını arayan kızgın “sıradan bir adam”ı izleriz.

NAZIM HİKMET’TEN CANLANDIRMA FİLMLER

Gösterim öncesinde Melih Güneş veTan Oral bir sunum gerçekleştirecektir.

Hanene Huzur Dolsun (Mir Domu Tvoemu), 20’48’’

1962, SSCB, Renkli, Rusça

Yönetmen: Victor Nikitin, Igor Nikolayev

Bu film insan, savaş ve barış hakkında bir meseldir. Bir yüzyıl boyunca savaş insanın var ettiği herşeyi yok etti. Ama artık zamanı geldi, insanlar elbirliğiyle dünyayı koruyabilirler.

Sevdalı Bulut (Vlyublennoe Oblako), 16’54’’

1959, SSCB, Renkli,Rusça

Yönetmen: Anatoly Karanovich, Roman Kachanov

Ayşe’nin harika bir bahçesi vardır. Bahçeyi ele geçiremeyen kötü kalpli Seyfi, Ayşe’nin bahçesini yerle bir etmesi için rüzgârla anlaşır. Ama Ayşe’ye sevdalı olan Bulut, kendi hayatına karşılık bahçeyi kurtarır. Nâzım Hikmet’in aynı adlı masalından…

TÜRKİYE’DEN CANLANDIRMALAR

0,5 Saniye Sonra, 3’54’’

2013, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Ayce Kartal

Bir olayın algılanması ve hareketin başlatılabilmesi için, beyin ve organlar arası sinir trafiğinin aldığı süre yaklaşık 0,5 saniyedir. Bu yüzden her zaman yarım saniye geç kalırız.

2 Hit Combo, 59’’

2008, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gökhan Okur

Nerden geldiği belli olmayan bir çizgi, biraz baş ağrısı ve "jeton atın".

Akvaryum, 5’30’’

2007, Çek Cumhuriyeti, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Denizcan Yüzgül

Çocuktur 21. yüzyıl "modern" yaşamının anlamını keşfedebilecek tek varlık, çünkü henüz unutmamıştır.

Bu Dava Böyle Bitmez, 1’

Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Gökhan Okur

Hrant Dink davası üzerine bir animasyon.

Dalga Teorisi, 2’38’’

2009, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Gökhan Okur, Deniz Tarsus

Bir memurla patronu ile arasındaki mücadele.

Gitme Pinky, 3’52’’

2010, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Turgut Akaçık

Hani gözlerinizi kocaman açsanız da göremediğiniz şeyler vardır ya... Bazen kedinizin en iyi oyun arkadaşı olurlar!

Kesiciler, 1’51’’

2011, Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Ahmet Şerif Yıldırım

Kesiciler tasarlar. Kesiciler gerçekleştirir. Kendilerine özgü dünyaların yaratıcısıdırlar. Ve kendi dünyalarını yaratırken, başkalarının dünyalarını yok ederler. Parça parça kesip biçerek…

Magnus Nothingham, 4’

2011, Türkiye, Renkli, İngilizce

Yönetmen: Ayce Kartal

Görme özürlü bir çocuğun kısa hikayesi.

Noci, 1’34’’

2004, Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Gökhan Okur

Ateş, aşk ve hayat üzerine görsel bir deneme.

Nükleerden Korkuyorum, 48’’

2012, Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Gökhan Okur

Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santrale karşı yönetmenin hissettikleri.

Osman, 9’37’’

2011, Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Turgut Akaçık

Mekanikleşmiş, modern metropol hayatında üzerine biçilen görev ile yaşayan, televizyona bağımlı, algı ve beğeni yetisi elinden alınmış, milli değerleri kaybolma noktasındaki bir toplumun standart bir ferdi ve bu kişiliğin sıra dışı ve geç kalmış uyanışı.

Sansür, 9’

1970, Türkiye, Renkli, Türkçe

Yönetmen: Tan Oral

1970 yılında yapılan bu çizgi film, çok uzun yıllar sinemamızın gelişimini engelleyen, film yapanların kendilerini serbestçe ifade etmelerine izin vermeyen sansürü ele alıyor, her türlü sansüre karşı devrimci bir direniş gerektiğini vurguluyor.

Satranç, 6’

2007, Fransa, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen: Meral Erez, Cemal Erez

Topluma iktidar sahibi kişi olarak sunulanlar gerçekten iktidar sahibi midirler? Toplumu her anlamda yönlendiren “derin iktidar”ların iplerinin ucundaki “iktidarlı oyuncakları”nın öyküsü…

Son Tren, 3’52’’

2005, Türkiye, Renkli, Diyalogsuz

Yönetmen:Gökhan Okur

Kaybolmuş, depresyondaki bir adam ve deliliğe atılan ilk adımlar…

Zlin Çorbası, 8’32’’

2006, Türkiye, Renkli, Çekçe

Yönetmen:Akile Nazlı Kaya

Bir zamanlar Tomas Bata'nın, Bata Ayakkabı Fabrikaları’ndan birini de burada kurmasıyla altın çağını yaşayan Zlin kentinin günümüzdeki hazin durumuna kısaca bir bakış.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookie) kullanmaktayız. Çerez kullanımı ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.