Zamansız Meraklar
Zamansız Meraklar
Zamansız Meraklar
Zamansız Meraklar
15 Şubat–11 Ağustos 2024

Zamansız Meraklar

“Zamansız Meraklar”, güncel teknolojiler ve dijital kültürün sanatçıların düşünce ve üretim biçimlerine nasıl yön verdiğine odaklanıyor. Sergide yer alan çalışmalar, sanatçıların farklı temalara ilişkin bakış açılarındaki dönüşümleri kayıt altına almayı amaçlıyor. Sanat üretiminin ilk örneklerinden bu yana, sanatçıların ağırlık verdiği konuları dijital araçların olanak tanıdığı ifade teknikleriyle günümüz penceresinden ele alan yapıtlar, bugünü geleceğe taşıyacak yaratımlar olarak inceleniyor.

Doğa, tarih, mimarlık, kent, kimlik ve toplum gibi başlıklara odaklanan “Zamansız Meraklar”, tarih boyunca sanatın farklı alanlarında öne çıkan meraklara yeni açılımlar getiriyor. Böylece, sergideki çalışmalar İstanbul Modern’in sergi ve koleksiyonlarıyla da ortak bir zeminde anlam kazanıyor. Sanatçıların düşünce yöntemleri ve anlatımlarındaki özgün unsurları görünür kılmayı önceliklendiren sergi, yeni üretimlerle birlikte serginin incelediği kavramlara yanıt vermek üzere uyarlanan araştırmaları sanatseverlerle buluşturuyor.

Çalışmalarını Türkiye ve dünyanın farklı köşelerinde yürüten isimleri bir araya getiren “Zamansız Meraklar”, çeşitli coğrafyalar arasındaki sınırların nasıl esneklik kazandığını görünür kılarken sanatçıların üretim alışkanlıklarındaki değişimler üzerine düşündürüyor. Dijital kültürün ve çevrimiçi ağların etkilediği ifade biçimlerini yansıtan yapıtlar, yenilikçi ve yaratıcı işbirliklerini somutlaştırırken mutlak sonuçlara ulaşmak yerine sorgulamaya, soru sormaya ve yeni diyaloglar geliştirmeye önem veriyor.
 

Sanatçılar: Cem A., Atıf Akın, Ozan Atalan, Kerem Ozan Bayraktar, Mehmet Berk Bostancı, Cihad Caner, Yasin Arıbuğa-Toprak Fırat, Beste İleri, Alican İnal, Yelta Köm, Ebru Kurbak, Oddviz, Özcan Saraç, Ahmet Rüstem Ekici-Hakan Sorar, Meltem Şahin, Berkay Tuncay


Küratörler: Nilay Dursun, Ümit Mesci


Müze biletinizi çevrimiçi olarak satın almak için tıklayın.


Alican İnal, Kaybolan Sesler Müzesi, 2024 (detay)

Etkinlik Programı: Zamansız Meraklar