Yüzen Adalar
4 Mayıs 2023–30 Kasım 2024

Yüzen Adalar

İstanbul Modern’in dokuzuncu koleksiyon sergisi “Yüzen Adalar”, sergi salonunun yanı sıra müzenin farklı alanlarına da yayılıyor.

Sergide 1945’ten bugüne Türkiye sanat ortamının gelişim ve dönüşümüne odaklanan müze koleksiyonundan kronolojik bir kesit yer alıyor. Soyut eğilimlerden figüratif yaklaşımlara, yerleştirmelerden videolara uzanan konu ve malzeme çeşitliliği ile sanat tarihsel gelişime yer veren sergi, sanatçıların birbirleriyle olan etkileşimlerini görünür kılıyor. Her bir yapıt döneminin güncel eğilimlerini yansıttığı gibi aynı zamanda sanatçıların özgün üsluplarına dair izleyiciye bilgi sunuyor.

“Yüzen Adalar” sanatçıların özgün, aykırı hayal güçlerine ve etki alanlarına adanmış bir başlık. Hem bir yere ait olduklarının altını çiziyor hem de düşünceleri ve üretimleri ile sınır ve coğrafyalar ötesi etkilerine vurgu yapıyor.

Sanatçılar: Kuzgun Acar, Murat Akagündüz, Erol Akyavaş, Hüseyin Bahri Alptekin, Halil Altındere, Refik Anadol, Avni Arbaş, Yüksel Arslan, Tomur Atagök, Kutluğ Ataman, Fikret Atay, Bedri Baykam, Aliye Berger, Nurullah Berk, Sabri Berkel, Semiha Berksoy, Albert Bitran, Cihat Burak, Anthony Cragg, Hüseyin Çağlayan, Adnan Çoker, Richard Deacon, Nejad Melih Devrim, Burhan Doğançay, İpek Duben, Nezaket Ekici, Abidin Elderoğlu, Olafur Eliasson, Devrim Erbil, Neş'e Erdok, İnci Eviner, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ara Güler, Mehmet Güleryüz, Neşet Günal, Nedim Günsür, Selma Gürbüz, Altan Gürman, Balkan Naci İslimyeli, Ferit İşcan, Nuri İyem, Zeki Faik İzer, İhsan Cemal Karaburçak, Gülsün Karamustafa, Şahin Kaygun, Zeynep Kayan, Ali Kazma, Nur Koçak, Komet, Azade Köker, Yıldız Moran, Aydan Murtezaoğlu, Julian Opie, Mübin Orhon, Kemal Önsoy, İrfan Önürmen, Ferhat Özgür, Serkan Özkaya, Şener Özmen - Erkan Özgen, Ardan Özmenoğlu, Orhan Peker, Anselm Reyle, Adrián Villar Rojas, Sarkis, Jennifer Steinkamp, Hale Tenger, Canan Tolon, Seyhun Topuz, TUNCA, Selim Turan, F.Tülin, Ömer Uluç, Burhan Uygur, Richard Wentworth, Nil Yalter, Fahrelnissa Zeid, Yılmaz ZengerMüze biletinizi çevrimiçi olarak satın almak için tıklayın.Nejad Melih Devrim İsimsiz 1978-1986 Kâğıt üzerine guaj 33 x 25 cm Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Koleksiyonu İstanbul Modern Sanat Müzesi / Uzun Süreli Ödünç (detay)