Renzo Piano: Yerin Ruhu
4 Mayıs 2023–31 Aralık 2024

Renzo Piano: Yerin Ruhu

“Renzo Piano: Yerin Ruhu” adlı sergi İstanbul Modern’in, tasarım ve yapım süreci altı yıla uzanan yeni müze binasının mimarisine odaklanıyor. Renzo Piano’nun kurucusu olduğu Renzo Piano Building Workshop (RPBW) tarafından tasarlanan yeni bina, İstanbul Modern’in 2004 yılında Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kapılarını açtığı konumda sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi başlığı, tasarladığı yapıların çevrelerinde yer alan somut unsurları fiziki olmayan değerler ile bütünleştirme vizyonuyla hareket eden Renzo Piano’nun mimari anlayışına atıfta bulunuyor. Sergide, Piano’nun Boğaziçi ve İstanbul’a özgü ışık ve atmosferden esinlenerek tasarladığı yeni müze binasının tasarım süreci ve yapı bileşenleri ayrıntılarıyla ele alınıyor. Renzo Piano’nun kariyeri boyunca dünyanın farklı yerlerinde gerçekleştirdiği kültür-sanat projeleri ve İstanbul Modern’in kuruluşundan günümüze geçirdiği dönüşümler de irdeleniyor.

“Renzo Piano: Yerin Ruhu” sergisi, müzenin ücretsiz olarak erişilebilen zemin katında, kütüphanenin girişinde yer alıyor. İstanbul Modern’in yeni binasına ilişkin Renzo Piano Vakfı tarafından RPBW binalarına odaklanan kitap serisinin bir parçası olarak hazırlanan Türkçe-İngilizce monografi ise yeni bina serüveninin kaydını okurlara sunuyor.