YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

İstanbul Modern’in 2012 yılında The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle başlattığı YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, iki yılda bir, yaz aylarında, genç ve yükselen mimarlara İstanbul Modern’in bahçesinde geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunuyor. Program, mimarları sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi ekolojik çözümler öneren; gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle açık havadaki alanların kullanım olanaklarını artıran yenilikçi tasarım araştırmaları yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Mimarlık uzmanları, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan seçici kurul bir araya gelerek finale kalan beş mimarlık oluşumunun önerileri arasından PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) tarafından tasarlanan "KATI OLAN HER ŞEY" başlıklı projeyi seçti. "KATI OLAN HER ŞEY", bölgenin endüstriyel tarihinden beslenen, hem geçmişe dair bir hatırlatma hem de yakında yeniden değişecek olan bölgenin geleceğine dair bir bildiri sunmaya odaklandı.

Ayrıca, 2014 ve 2015 yıllarında YAP: Yeni Mimarlık Programı’nın uluslararası ortakları MoMA PS1, CONSTRUCTO, MAXXI, MMCA ve İstanbul Modern tarafından Yeni Mimarlık Programı’na davet edilen tüm finalistlerin projeleri İstanbul Modern’in kısa süreli sergi alanında yer aldı.

Program Koordinatörleri & Finalist Sergisi Küratörleri:

Çelenk Bafra, Pelin Derviş

YAP İstanbul Modern 2014 - 2015 Finalistleri ve Projeleri:

PATTU (İstanbul) / KATI OLAN HER ŞEY

Ali Sinan & Hasan Okan Çetin (Ankara) / Ağaçların Fısıltısı

FLAT C (London-İstanbul) / Halat Evi

Herkes İçin Mimarlık (İstanbul) / Kolektif Zemin

Young & Ayata (New York) / Su Korusu