YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

İstanbul Modern’in The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle yürüttüğü YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, iki yılda bir, yaz aylarında, genç ve yükselen mimarlara İstanbul Modern’in dış mekanında geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunuyor. Program, mimarları, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi ekolojik çözümler öneren; gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle açık havadaki alanların kullanım olanaklarını artıran yenilikçi tasarım araştırmaları yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Mimarlık uzmanları, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan seçici kurul bir araya gelerek finale kalan beş mimarlık oluşumunun önerileri arasından SO? Mimarlık ve Fikriyat’ın tasarladığı “Göğe Bakma Durağı”*, başlıklı projeyi seçti. Proje, sürekli dönüşen bir peyzaj sunarken durmaksızın kıpırdayan gölgelikler, bahçeyi şehir içinde dinlenmek, toplanmak, oyun oynamak ya da gökyüzüne bakmak için bir durağa dönüştürdü.

Ayrıca, YAP: Yeni Mimarlık Programı’nın 15 yıllık tarihçesi ve 2013 yılında MoMA PS1, CONSTRUCTO, MAXXI ve İstanbul Modern tarafından programa davet edilen toplam 20 finalistin projeleri uluslararası bir sergiyle İstanbul Modern’in kısa süreli sergi alanında izleyiciyle buluştu.

*Turgut Uyar (Dünyanın En Güzel Arabistanı)

Program Koordinatörleri & Finalist Sergisi Küratörleri:
Çelenk Bafra, Pelin Derviş

YAP İstanbul Modern'in 2013 yılı finalistleri

SO? Mimarlık ve Fikriyat / “Göğe Bakma Durağı”

Alper Derinboğaz (Salon2) / “Füz”

Evren Başbuğ, İnanç Eray, Meriç Kara ve Engin Ayaz (YAP İstanbul Modern Tasarım Grubu) / “seapeaker”

Onat ve Zeynep Öktem (ONZ Mimarlık) “Tearing The Ground”

Ömer Selçuk Baz (Yalın Mimarlık) “İM / DEBRİS”