VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: LÜTFEN RAHATSIZ ETMEYİN

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: LÜTFEN RAHATSIZ ETMEYİN Tatil Kavramı Üzerine Bir Sergi

İstanbul Modern, VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin düzenlediği VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin ikinci sergisine ev sahipliği yaptı. Proje, farklı yapı türlerini eksen alarak, Türkiye çağdaş mimarlık ortamını belgelemeyi, tartışmayı ve yeni çalışmalar için zemin oluşturmayı hedeflemişti.

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi kapsamında 2012-2016 yılları arasında beş sergi düzenlendi. Ticari yapılar üzerine kurgulanan "Mutluluk Fabrikaları" (2012), tatil kavramını irdeleyen "Lütfen Rahatsız Etmeyin" (2013), eğitim üzerine projeksiyonlar sunan "Hayallerden Gerçekler" (2014), mimarlık kültürünü çözümleyen "Dikkat! Kaygan Zemin" (2015) ve son olarak konutun serüvenini yansıtmayı amaçlayan “Geç Olmadan Eve Dön” (2014) bu çerçevede izleyiciyle buluştu. Sergilere ek olarak düzenlenen kamusal programlar ve film gösterimleri, ele alınan konuların yansımalarını görünür kıldı ve açılımlarına odaklandı.

Teması "turizm yapıları" olan "VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: Lütfen Rahatsız Etmeyin" başlığını taşıyan sergi, tatil mekânlarına gönderme yaparken turizm yapılarıyla ilişkiyi soyut bir düzlemde ilişkilendirdi. Sergi için İstanbul Modern’in kısa süreli sergi alanı odalara bölündü ve yalıtılmış atmosferlerin birbirini takip ettiği bir kurgu oluşturuldu.

Küratör: Ertuğ Uçar

Koordinatör: Pelin Derviş

Sanatçılar: Burak Arıkan, Kerem Ozan Bayraktar, Nermin Er, Meriç Kara, Metehan Özcan