Uluslararası Sanatçı Filmleri 2016

Uluslararası Sanatçı Filmleri 2016 "Teknoloji" Üzerine

İstanbul Modern, hareketli görüntüye odaklanan ve dünyanın dört bir yanından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerini İstanbul’a taşıyan Uluslararası Sanatçı Filmleri (Artists’ Film International) programına 2016 yılında da bir sergiyle yer verdi. 2016’da "Teknoloji" konusuna odaklanan program, farklı teknolojilerin psikolojik ve sosyolojik etkilerinin yanı sıra yeni teknolojilerin sosyo-politik kodlarını ve sanatsal üretim süreçlerini dönüştürmesini ele aldı. Programa 2016 yılında İstanbul Modern’in davetiyle, sanatçı Zeyno Pekünlü katıldı. Pekünlü’nün "Ürkütmeden bir kadına nasıl dokunursunuz?" (2015) adlı çalışması sadece İstanbul Modern’de değil, programın uluslararası ortaklarında da gösterildi.

İstanbul Modern, Londra’daki Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlayan ve farklı coğrafyalardan 13 sanat kurumunun ortaklığıyla devam eden programa geçmiş yıllarda Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu, Bengü Karaduman, Burak Delier, Vahap Avşar’ın videolarıyla katılmıştı.

Program kapsamında içeriği İstanbul Modern’in küratöryel seçimiyle belirlenen sergide sergide yer alan sanatçılar: The Institute For New Feeling (Scott Andrew, Agnes Bolt, Nina Sarnelle) (Ballroom Marfa, Teksas, ABD); Igor Bošnjak (Belgrad Kültür Merkezi, Belgrad, Sırbistan); Andrés Denegri (Fundación PRóA, Buenos Aires, Arjantin); Rohini Devasher (Project 88, Mumbai, Hindistan); Fareeha Ghezal (Güncel Sanat Merkezi, Kabil, Afganistan); Igor Jesus (Sanat, Mimarlık ve Tekonoloji Müzesi, Lizbon, Portekiz).

Program / İçerik: Çelenk Bafra, Yasemin Ülgen Saray

Artists’ Film International 2016 Program Ortakları

Ballroom Marfa, Marfa, Teksas, ABD

Belgrad Kültür Merkezi, Belgrad, Sırbistan

CCAA / Güncel Sanat Merkezi, Kabil, Afganistan

Fundación PRóA, Buenos Aires, Arjantin

GAMeC / Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Merkezi, Bergamo, İtalya

MAAT / Sanat, Mimarlık ve Teknoloji Müzesi, Lizbon, Portekiz

n.b.k. / Neuer Berliner Kunstverein Video-Forum, Berlin, Almanya

Para Site, Hong Kong, Çin

Project 88, Mumbai, Hindistan

Tromsø Kunstforening, Tromsø, Norveç

Varşova Modern Sanat Müzesi, Varşova, Polonya

Whitechapel Gallery, Londra, Birleşik Krallık