Suyun Bir Arada Tuttuğu
10 Eylül 2008–11 Ocak 2009

Suyun Bir Arada Tuttuğu

İstanbul Modern Sanat Müzesi, Verbund Koleksiyonu Yöneticisi Gabriele Schor ile İstanbul Modern Sanat Müzesi Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu’nun küratörlüğünde hazırlanan "Suyun Bir Arada Tuttuğu" adlı sergiyi sanatseverlerle buluşturdu.

Avusturya’nın önde gelen elektrik şirketi Verbund tarafından hayata geçirilmiş, çağdaş ve uluslararası yönelime sahip bir koleksiyon niteliğiyle Verbund Koleksiyonu, ülke dışında ilk kez İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde sergilendi.

"Suyun Bir Arada Tuttuğu" başlıklı sergi, "Performans" ve "Mekânlar / Yerler temalarıyla çağdaş sanatta 1970’lerden bugüne uzanan özgül kesişim hatlarını gözler önüne serdi. Sergi bu iki temayla, birçok kadın ve erkek sanatçının resimden uzaklaşıp tamamıyla yeni ifade biçimlerine yönelmelerini ve fotoğraf, video ve mekân enstalasyonlarındaki dönüşümü anlattı.

Sergide Cindy Sherman, Gordon Matta-Clark, Jeff Wall, Ernesto Neto, Gilbert&George, Francis Alÿs, Nan Goldin, Sarah Lucas, Fred Sandback, Eleanor Antin, Cecil Beaton, Bernd-Hilla Becher, Johanna Billing, Valie Export, Kate Gilmore, Birgit Jügenssen, Louise Lawler, Ursula Mayer, Urs Lüthi, Gabriel Orozco, Loan Nguyen, Ed Ruscha, Markus Schinwald, Simon Starling, Gillian Wearing, Lawrence Weiner, Francesca Woodman ve Nil Yalter gibi, çalışmaları ile çağdaş sanat dünyasına yön veren 39 sanatçının 116 yapıtı yer aldı.

"Performans" başlığı altında, 1970’lerde başlayan süreçte sanatçıların kendi bedenlerini keşfetmeleri, kimlik meselesi üzerine düşünmeleri ve feminist başkaldırı gibi eğilimlere olan yönelimleri ele alındı.

"Mekânlar / Yerler" teması ise sanatın mekân ile kurduğu ilişkiye odaklanarak, mekânın sanatçılar tarafından yıkılıp, sonra yeniden nasıl tümlenebileceğini görünür kıldı.

*"Lawrence Weiner'ın 1993 tarihli eserinin adıdır."