İğne Deliği Fotoğrafları
17 Haziran–31 Ağustos 2008

İğne Deliği Fotoğrafları 33 genç fotoğrafçıdan "İğne Deliği Fotoğrafları"

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, 2500 yıllık Camera Obscura ilkesine dayalı "iğne deliği" tekniğini kullanan 33 genç fotoğrafçının çalışmalarını "İğne Deliği Fotoğrafları" sergisinde bir araya getirdi. Sergi, fotoğraf sanatının tarihsel bir dönemini yeniden yaşatan 67 fotoğrafta yer verdi.

Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesi ve Adana Adasokağı Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olan Nuri Gürdil, fotoğraf alanındaki bilgilerini öğrencileriyle paylaşmak ve estetik beğenilerini geliştirmek amacıyla Eylül 2006’da okulda bir fotoğraf atölyesi kurdu. Adana’daki başka okullara da örnek olan fotoğraf atölyesi, Seyhan, Pozantı, Yüreğir ilçelerindeki 10 ayrı okula da dalga dalga yayıldı. Bu fotoğraf atölyesine katılan öğrenciler, gerekli donanımı sağlayamadıkları için sorunu, fotoğraf makinesinin en ilkel hali sayılan ve Camera Obscura ilkesine dayalı çalışan iğne deliği (pinhole) tekniği ile çözdüler. Öğrenciler, üzerlerine delik açılmış konserve kutularını ve benzer nesneleri kullanarak iğne deliği düzenekleri yarattılar. İstedikleri zaman da Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği’nin (AFAD) karanlık odasından ve etkinliklerinden yararlandılar. Çektikleri fotoğrafların filmlerini kendileri yıkadılar. Bu çalışmayla fotoğrafı çekenin makineler değil, yaratıcılık olduğunu göstermeye çalıştılar.

"İğne Deliği Fotoğrafları", öğrencilerin bu çalışma süresince Adana ve çevresinde yer alan anıtsal yapı ve kültürel mirasını görüntüledikleri çalışmalarına yer verdi. Sergide, genç fotoğrafçıların fotoğraf çekimini gerçekleştirdikleri iğne deliği düzenekleri de sergilendi.

Sanatçılar: Rezzan S. Ak, Hüseyin Aslan, Ömer Atabey, Erkan Bağ, Fatma Bal, İsa Büyükbayram, Hatice Çam, Fatma Çevik, Alican Çiçek, Ali Demirci, Fuat Ergin, Eren Eryol, Beyhan Güler, Burhan Güler, Ozan Gürdil, Cumali Harmandalı, Efe Işın, Ramazan Kayakşu, Erdal Koçak, Nurullah Kuzu, Ece Mezarcı, Hasan Mugan, Seher Önen, Çiğdem Özdemir, Ezgi Özgen, Serdal Özsangül, Yusuf Şaban Öztürk, Cemile Polat, Erhan Saygılı, Akın Fayık Sayılgan, Çağatay Seyhan Solak, Elem Şeflek, İsa Uluçay

Küratör: Engin Özendes