Hep Buradayız

Hep Buradayız

“Hep Buradayız”, İstanbul Modern’in 2016 yılında Türkiye’deki kadın sanatçıların üretimlerini desteklemek, bilinirliğini arttırmak ve müze koleksiyonuna yeni yapıtlar kazandırarak kadın sanatçıların temsillerini güçlendirmek amacıyla kurduğu Kadın Sanatçılar Fonu aracılığıyla koleksiyona dahil edilen yapıtlardan bir seçki sunuyor. Serginin başlığı, feminist sanat tarihçi Linda Nochlin’in 1971 yılında Artnews dergisinde yayınlanan “Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?” başlıklı makalesine atıfta bulunuyor.

Dışlanmanın kültürel altyapısını ve cinsiyetçi yapıların doğal kabul edilme süreçlerini inceleyen Nochlin,sanatın eğitimle, sanatçının uzun yıllar boyunca sürdürdüğü deneylerle şekillendiğini belirtir. Coğrafya farketmeksizin tarih boyunca erkeklerle eşit koşullarda eğitim alamayan kadınların sanatçı olarak var olabilmeleri, toplumun kadınlar için öngördüğü rollerden kopmalarını gerektirmiştir. Verilen uzun mücadeleler sonucunda, kadın sanatçıların müzelerde sergilenme ve koleksiyonlara girme olanakları genişler. İstanbul Modern de kurulduğu günden itibaren teknik ve malzeme çeşitlilikleri, üretimlerindeki konuların farklılığı, kendilerine has sanatsal dil yaratmadaki özenleri ve cesaretleriyle öne çıkan farklı jenerasyonlardan kadın sanatçılara koleksiyonunda yer veriyor.

“Hep Buradayız”, Türkiye’de kayıtlara geçmiş yüzyıllık bir mücadele sonucu kendilerine tanınan siyasal, kültürel ve toplumsal alanları genişleten ve bugüne dair söz söyleyen kadın sanatçıların yapıtlarını bir araya getiriyor. Kadın Sanatçılar Fonu desteğiyle müze koleksiyonuna dahil edilen sanatçıların yapıtları, “Hep Buradayız” seçkisinin yanı sıra, koleksiyon sergisinde de izlenebiliyor.

Sanatçılar: Mehtap Baydu, Hera Büyüktaşcıyan, İnci Eviner, Selma Gürbüz, Nilbar Güreş, Sibel Horada, Bengü Karaduman, Zeynep Kayan, Ayça Telgeren, Güneş Terkol, Burcu Yağcıoğlu.

Küratör: Öykü Özsoy Sağnak

Asistan Küratör: Melodi Gülbaba


Künye:
Zeynep Kayan, 1986
“Kurgulan(an)” serisinden V2Video, sessiz
00’43”

İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonu
Kadın Sanatçılar Fonu’yla koleksiyona kazandırılmıştır.

Kadın Sanatçılar Fonu 2020 üyeleri:
Zeynep Akçakayalıoğlu, Berrak Barut, Revna Demirören, Suzan Sabancı Dinçer,
Oya Eczacıbaşı, Şeli Elvaşvili, Selin Gülçelik, Banu İpeker, Beril Miskavi,
Meltem Demirören Oktay, Nesrin Sarıoğlu, Türkan Özilhan Tacir