Focus: Turkey
26 Haziran–26 Ağustos 2014

Focus: Turkey

İstanbul Modern, İsveç’te gerçekleşen Landskrona Fotoğraf Festivali kapsamında Türkiye fotoğrafına odaklanan "Focus: Turkey" sergisinin bir parçası olarak fotoğraf koleksiyonundan güncel bir seçki sundu. Fotoğrafın farklı teknik ve temsil biçimlerini kullanan sanatçıların çalışmalarından oluşan sergi, 26 Haziran - 26 Ağustos 2014 tarihleri arasında izleyiciyle buluştu.

İstanbul Modern, Türkiye’de bağımsız bir fotoğraf galerisi bulunan tek müze olmanın yanı sıra, ülkenin en geniş kurumsal fotoğraf koleksiyonunu da bünyesinde bulunduruyor. Osmanlı döneminden ve Cumhuriyet’in kurulduğu 1920’lerden bugüne uzanan çalışmaları içeren İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu, bugün Türkiye’nin en önemli arşivlerinden biri olarak tanınıyor. Koleksiyondan güncel bir seçki sunan “İstanbul Modern Sanat Müzesi Fotoğraf Koleksiyonu – Landskrona” sergisi, İstanbul Modern’in Avrupa ve Orta Doğu’nun başlıca kentlerinde düzenlediği sergi dizisinin son halkasını oluşturdu.

Koleksiyondaki güncel fotoğraf çalışmalarından örnekler içeren sergi; kişisel anlatı, kent algısı ve gerçeklik ile kurmaca arasındaki oyun kavramlarına odaklandı. Sergideki sanatçılar için fotoğraf gündelik hayatı gözlemlemenin ötesinde, sosyopolitik ve estetik göndermelerle çözümlemek için bir araç işlevi görüyor. Farklı yorumlara kapı aralayan fotoğraflar, anlamı dikte eden bir ses yerine, çok anlamlılıktan güç alıyor.

Sergideki sanatçılar, çoğu zaman öznelliği öne çıkaran yaklaşımlarıyla gerçeklikle kurmacayı buluşturan kişisel bir anlatı yaratıyor. Gündelik hayatları, bellekleri ve kişisel arşivleri; öznel uzam algılarını yansıtan deneysel ve kavramsal fotoğrafların konusu oluyor. Bazıları hiçbir müdahalede bulunmadıkları fotoğraflarla kavramsal bir güce ulaşırken, diğerleri çalışmalarında farklı müdahale tekniklerinden faydalanıyor. Analog fotoğrafların yanı sıra, kitap, bilgisayar üretimi görsel, fotoğraf temelli video ve yerleştirmelere de yer veren sergide, fotoğraf dolaylı bir aktarım aracına dönüşüyor.

Sanatçılar: Ali Alışır, Kerem Ozan Bayraktar, Fatma Belkıs, Dilan Bozyel, Yusuf Darıyerli, Murat Germen, Ege Kanar, Sevim Sancaktar, Sinan Tuncay, Gözde Türkkan, Sencer Vardarman, Devin Yalkın, Begüm Yamanlar, Sarp Kerem Yavuz, Cemre Yeşil

Kerem Ozan Bayraktar
7 Atlı Ressam, 2013