Etkileşimler
14 Ağustos 2021–27 Şubat 2022

Etkileşimler

İstanbul Modern, koleksiyonundan oluşturduğu süreli sergisi "Etkileşimler" ile sanatçıların yapıtlarıyla atıfta bulunduğu ve ilham aldığı plastik sanatlar, mimari, edebiyat, müzik ve sinema alanından çeşitli konu ve isimlere odaklandı. Bu ortak başlıkların etrafında konumlanan sergi, sanatçıların ilham kaynaklarını, ilgi ve meraklarını yansıttığı gibi, aynı zamanda sanatın dalları arasındaki göndermeleri işaret etti. Bu kapsamda sanatçıların üretimlerini biçimlendiren esin kaynaklarının neler olabileceğini ele alan sergi, sanatçıların hangi düşüncelerden, sorulardan yola çıktıklarına da baktı. Sanatçıların kendi beden ve zihinlerinin üretimlerinin nasıl bir parçası olabileceğini, diğer sanat dallarının yapıtlarında yer alma biçimlerini inceledi ve başka sanatçıların onlar üzerindeki etkilerinin neler olabileceğine dair çeşitli konuları irdeledi.

Sanatın görsel, yazınsal ve performansa dayalı ifade biçiminin plastik sanatlardaki etkilerini ele alan "Etkileşimler" adlı sergi, Edvard Munch, Louise Bourgeois, Bertolt Brecht, Arthur Rimbaud, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi sanatçılardan Yerebatan Sarnıcı gibi yapı ve anime filmlere kadar farklı referansları taşıyan yapıtları bir araya getirdi. Sanatçıların kendilerine, başka sanatçılara ve diğer sanat dallarına atıfta bulunan yapıtlarına yer veren sergi, izleyiciyi sanatçıların fikirlerini ortaya çıkarma sürecindeki ilham kaynaklarını görmeye davet etti.

Sanatçılar:

Haluk Akakçe, Ramazan Bayrakoğlu, İnci Eviner, Leyla Gediz, Hayal İncedoğan, Bengü Karaduman, Azade Köker, Guillermo Kuitca, Mahmoud Obaidi, Serkan Özkaya, Şener Özmen, Thomas Ruff, Sarkis, Matt Saunders