Üretim Yoluyla Düşünmek

Üretim Yoluyla Düşünmek

“Tekstilde Zanaat ve Teknoloji” - İstanbul Modern ve Kraliyet Sanat Koleji - Royal College of Art (RCA), Londra işbirliğiyle

“Üretim Yoluyla Düşünmek” başlıklı etkinlik dizisi, tekstil alanındaki yeni yöntem ve sistemleri, zanaat ile 21. yüzyıl teknolojilerinin kesişiminde keşfetmeyi amaçlıyor. İstanbul Modern’in RCA ile birlikte yürüttüğü proje, farklı alanlarda uzman, sanatçı, tasarımcı, akademisyen ve yaratıcı bireyleri bir araya getirirken, geleceğin zanaatları için işbirliğine dayalı bir çalışma ortamı oluşturmayı hedefliyor. Kamuya açık olarak düzenlenecek çevrimiçi seminer ve atölye çalışmaları dizisinde, teknoloji-zanaat ilişkisine odaklanılıyor. Bu kapsamda katılımcılara kültürler arası yeni bilgi ve becerilerin aktarılacağı bir platform sunulması amaçlanıyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi, kuruluşundan bu yana güncel ve etkileşimli uygulamalarla sanat eğitimine yenilikçi ve katılımcı bir bakış açısı getiriyor. Ayrıca, kültür-sanat alanında sürdürdüğü faaliyetlerle Türkiye’nin uluslararası ölçekte giderek artan önemine kayda değer bir katkı sağlıyor. İstanbul Modern, yaptığı sergiler ve eğitim programlarının yanında, son yıllarda gerçekleştirdiği birbirini tamamlayan üç farklı projeyle, zanaat-sanat ilişkisini tasarım ve yeni teknolojilerle bir araya getirmek için zemin hazırladı. Müze, 2015 yılında hayata geçirdiği “Zanaattan Tasarıma” projesiyle, zanaatkârlarla Türkiye’den tasarımcı ve sanatçıları buluşturarak birlikte üretimlerini destekledi. 2018 yılında başlatılan Uluslararası Misafir Sanatçı Programı ise İstanbul’un zanaat mirasını güncel sanat üretimiyle buluşturmak üzere 10 uluslararası sanatçıyı İstanbul’daki zanaatkârlarla bir araya getirdi. Sanatçı ve zanaatkârların birlikte üretim yapmasına olanak sağlayan program çerçevesinde üretilen çalışmalar, “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” sergisinde izleyicilerle buluştu. Yine 2018 yılında başlatılan Art Maker Lab projesi, tasarım ve sanatı yeni teknolojilerle buluşturan bir öğrenme alanı olarak kurgulandı.

Sanat ve tasarım alanlarında dünyanın en saygın akademik kurumlarından olan Kraliyet Sanat Koleji - Royal College of Art ile işbirliğiyle gerçekleştirilen yeni proje, İstanbul Modern’in mevcut programlarından yola çıkarak oluşturuldu. “Tekstilde Zanaat ve Teknoloji” başlıklı program, İstanbul’un dünya üzerindeki yaratıcılık kültürü odaklı konumunu destekleyecek yeni bir metodoloji geliştirmeyi amaçlıyor. RCA bünyesindeki Yumuşak Sistemler - Tekstil Araştırma Grubu, V&A (Victoria and Albert Museum) ve Londra’daki tasarım müzesi London Design Museum ile ortak çalışmalar yürütüyor. Etkinlikler, Birleşik Krallık ile Türkiye arasında disiplinlerarası bir tasarım ağı oluştururken, zanaat temelli tekstilin geleceğini yaratıcılık ve sürdürülebilirlik eksenlerinde tartışmaya açmayı amaçlıyor. Proje sürecinde yapılacak çevrimiçi atölyeler, katılımcıları zanaat ve teknoloji etkileşimi ile yeni tekstil teknoloji ve araçlarını keşfetmeye davet edecek.