Yokyerler

Deniz Aktaş, 1987

Yokyerler, 2017

1987 yılında Diyarbakır’da doğan Deniz Aktaş, 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun olduktan sonra Yeditepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Plastik Sanatlar Bölümünde yüksek lisansını tamamlar. Sanatçı, çalışmalarına Diyarbakır’da devam ediyor.

Aktaş, kâğıt üzerine mürekkepli kalem ve dijital baskılı kolaj teknikleriyle ürettiği resimlerinde genellikle mekânlar üzerinden kent yaşamına değinir. Aktaş, mekânların hafızalarına, insan tarafından bırakılan izlere ya da her seferinde insan eliyle yeniden inşa edilen koşulların geçiciliği üzerine çalışırken, kent bileşenlerinden yola çıkarak göç ve bellek temalarına yoğunlaşır.

Sanatçı “Yokyerler” (2017) serisinde doğanın sarmaladığı, insan elinden çıkma bir yapının yıkımı ardından kalan harabe parçalar ile geçmişe yönelik bir hikâye alanı yaratır. Aktaş bu seride yıkımın mahalline ve nedenine dair herhangi bir ipucu vermemekle birlikte, her yerde yaşanması mümkün olan bir hareketliliği görünür kılar. Yıkımın ardından değişmek zorunda kalan belleğin doğaya karışan parçaları aynı zamanda dönüşüme, geçmişe ve geleceğe dair neler okuyabileceğimizin sınırlarını gösterir.

Yapıtın Türü

Kağıt Üzerine Çalışmalar

Teknik

Kağıt üzerine mürekkepli kalem

Ölçüler

100 x 130 cm

Koleksiyon

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu