WTC

Sarah Morris, 1967

WTC, 2016

1967 yılında Sevenoaks, Kent, İngiltere’de doğan Sarah Morris, Cambridge ve Brown Üniversitelerinde 1985-1989 yılları arasında okuduktan sonra Whitney Museum of American Art’ın bağımsız çalışma programlarına katılır. 2001 yılında resim dalında Joan Mitchell Vakfı ödülünü alır. Sanatçı New York’ta yaşıyor ve çalışıyor.

Amerikalı ressam Sarah Morris, pop, minimalizm, kavramsal sanat ve mimariden ilham alır. Resimlerinde çoğunlukla şehirlerin fiziksel yapılanması ve psikolojik yansımalarının yer aldığı soyutlamalar öne çıkar. Büyük boyutlu tuvallerle çalışan sanatçının ayırt edici estetik özelliği, bazen yumuşak renk tonlarının keskin beyaz ana hatlarıyla çevrelenmesiyle, bazen de zıt renklerin göz alıcı birlikteliğiyle karakterize edilir. Sanatçı aynı zamanda bir film yönetmenidir. Sinemayı ve resmi birbirini tamamlayan, ayrılmaz bir bütün olarak görür. Şehirlerin mimari, endüstriyel ve siyasi yönlerini işaret ettiği filmlerinin yanı sıra, bir kişinin bakış açısından anlatılan trajik bir konu ya da durumların filmlerini de çeker.

Sarah Morris, resimlerinde çoğunlukla yatay ve dikey kafese benzeyen hatlar, paralelkenarlar, origami tasarımlarını hatırlatan çizgileri, grafiksel çizimler ve köşeli geometrik formları tercih eder. Matematiksel hesaplamaların yer aldığı geometrik desenlerini birbirini bütünleyen renklerle boyayarak ortaya mekanik etkisi olan imajlar çıkarır. Sanatçının amacı mekaniklikten doğan pürüzsüzlük ve kusursuzluk hissini izleyiciye vermektir. Renk kullanım biçiminin dikkat çektiği, çizgisel olarak akışkanlığı olan ve sanal kentler inşa ettiği resimlerinde, bir denge göze çarpar. “WTC” adını verdiği bu resminde sanatçı, benzer bir üslupla dış hatlarını görebileceğimiz, etrafında yolları ve sokakları, ortak ve kapalı alanları olan şehirden sunduğu bir kesitle izleyiciyi baş başa bırakır. Renklerindeki canlılık etrafını sınırlayan ve kuşatan siyahlarla örtülüdür.

Yapıtın Türü

Resim

Teknik

Tuval üzerine iç cephe boyası

Ölçüler

214 x 214 cm

Koleksiyon

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu