Ruhunu Tutmak

Tracey Emin, 1963

Ruhunu Tutmak, 2015

Britanyalı sanatçı Tracey Emin, çoğunlukla otobiyografik ve kişisel deneyimini ortaya koyduğu sanat üretimiyle tanınır. Emin, Maidstone College of Art ve 2011-2013 yılları arasında dersler verdiği Royal College of Art’ta sanat eğitimi alır. 1980’lerde kurulan Genç Britanyalı Sanatçılar (Young British Artists) topluluğunun, Damien Hirst ile birlikte, öncülerinden biridir. Emin, 1997’de Charles Saatchi’nin Londra’daki Royal Academy’de düzenlediği “Sensation” sergisine katıldığı “Everyone I Have Ever Slept With, 1963 – 1995” adlı, bir çadırın içine, 1963 – 1995 yılları arasında cinsel birliktelik yaşadığı herkesin adını karışık teknikle yazdığı yapıtıyla ses getirir. Sanatçı, Turner Prize’a aday gösterilir, 2007 Venedik Bineali’nde Britanya’yı temsil eder.

Tracey Emin, çizimlerden video sanatına, fotoğraftan yerleştirmeye kadar geniş bir yelpazede yapıtlar üretir. Çoğunlukta kendi geçmişinden esinlendiği cinsel anlamda provokatif çalışmaları, feminist söylem dahilinde, kadının ve kadın bedeninin metalaşmasına odaklanır. Yapıtlarında “kişisel olanı politikaya bulaştıran” Emin, dışavurumcu ve şok etkisi yaratan anlatım biçimlerinden faydalanır.

“To Hold Your Soul” (Ruhunu Tutmak) adlı çalışması, yapıtlarında sıkça rastlanan neon malzemeden üretilmiştir. Otel, dükkân ve benzeri kamuya dönük mekânların tabelalarında kullanılan neon, Emin aracılığıyla mahrem bir anlatıyı dışa vuran, özel bir malzemeye dönüşür. Bu yöntemle kişisel olanı kamusal olana dönüştüren ve iki alan arasındaki dinamiği sorgulayan sanatçı, aynı zamanda vermek istediği mesajı bilinçli bir şekilde sıradanlaştırır, onun değerini düşürür. Bir kalp şekli arasına sıkıştırılmış Ruhunu Tutmak ifadesi de bu bağlamda anlamı yüzeysel bir reklam panosu görünümündedir. Bu mesaj, Emin’in kendi el yazısının bir uygulaması olmakla birlikte, kişisel ve duygusal geçmişine dair izler taşır.

Yapıtın Türü

Yerleştirme

Teknik

Neon

Ölçüler

133 x 149 cm

Koleksiyon

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu