Payetli Elbiseyle Dans Eden Ann

Julian Opie, 1958

Payetli Elbiseyle Dans Eden Ann, 2009

Julian Opie, Londra’daki Goldsmiths University’nin sanat bölümünde okur. Reklam panoları, 18. yüzyıl portreleri, popüler çizgi romanlar ve Japon tahta baskılarından etkilenen Opie, ipek baskıdan dijital ekranlara kadar uzanan birçok farklı araç ve ortamdan yararlanır.

Opie çalışmalarını, görüntülerin gerçekliğini değil, bakanın gözünde nasıl algılandığını yansıtan temsil fikri üzerine geliştirir. Grafik bir yorum getirerek detaylardan arındırdığı figürlerinde önemli olan gerçekliğin temsil ediliş biçimidir. Sanatçı, ele aldığı insan figürlerini asıllarının bir sureti veya ikamesi gibi yeniden yorumlayarak birer sembole, göstergeye indirger. Julian Opie, bir dergi, film veya reklamda görülebilecek insan stereotiplerinin yüzlerini silerek, sadece hareketlerin, jestlerin ve stillerinin belirleyici olduğu, verdikleri pozlarda gizli kalmış karakterler yaratır.

“Payetli Elbiseyle Dans Eden Ann” adlı çalışma, parlak renkleri ve hareketli figürüyle ele aldığı konudaki dinamizmi, tercih ettiği bilgisayar animasyon formatıyla vurgular.

Yapıtın Türü

Film / Video

Teknik

Bilgisayar animasyonu, LCD ekran, PC

Ölçüler

-

Koleksiyon

Oya – Bülent Eczacıbaşı Koleksiyonu

İstanbul Modern Sanat Müzesi / Uzun süreli ödünç