Parıldayan Renkler

Nevin Aladağ, 1972

Parıldayan Renkler, 2019

Nevin Aladağ, Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde heykel eğitimi aldı. Performans, heykel, ses, video ve fotoğraf gibi farklı ifade araçları kullandığı çalışmaları, sanatçının yaşamı boyunca farklı kültürlere adaptasyon sürecinin izlerini taşır. Sanatçı, Almanya’da büyüyüp edindiği deneyimlerin onu yeni diller, yeni çağrışımlar, yer değiştirmeler aramaya yönlendirdiğini belirtir. Toplumsal ve politik dinamikler üzerinden göçmenlik ve mültecilik gibi konular üzerine çalışır. Aladağ, bu konulara ait aktarımlarını kentsel ve doğal unsurları araç olarak kullandığı, ses ve mekânı bir arada düşünerek kurguladığı yerleştirmelerle gerçekleştirir.

“parıldayan renkler”, Nevin Aladağ’ın dört yıl boyunca üzerinde çalıştığı “Desen Akrabalığı” adlı serisine aittir. Sanatçı bu seride, çeşitli imgeleri soyutladığı, geometrik formları takip ettiği biçimsel bir yöntem geliştirir. Mekanizmalı bir perde çeşidi olan, tarih boyunca farklı kültürler tarafından kullanılan jaluzilerin süsleme ve desenlerini farklı renk ve çerçeveler içinde tek bir yüzeyde buluşturur. Sanatçı, jaluzilerin ev içerisindeki mahremiyete ait rolünü ilgi çekici bulur ve panellerini buna göre yarı geçirgen olarak tasarlar. Aladağ bu yapıtında, birbiri içine akışkan bir şekilde geçen geometrik şekillerin kesişimleriyle ortaya çıkan yeni yüzeylerde kullandığı desen ve parıltılı renklerle bir illüzyon yaratır.

Yapıtın Türü

Yerleştirme

Teknik

Su jeti kesim aluminyum, akrilik

Ölçüler

ø 150 cm

Koleksiyon

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu

Kadın Sanatçılar Fonu’yla koleksiyona kazandırılmıştır.

Kadın Sanatçılar Fonu 2018 üyeleri

Berrak Barut, Oya Eczacıbaşı, Selin Gülçelik, Harika Güral, Beril Miskavi, Meltem Demirören Oktay, Ebru Özdemir, Nesrin Sarıoğlu, Rana Erkan Tabanca, Türkan Özilhan Tacir