Open Your Eyes

Onur Mansız, 1986

Open Your Eyes, 2014

1986 yılında İstanbul’da doğan ve çalışmalarına Madrid’de devam eden Onur Mansız, 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisans eğitimini İspanya’da Vigo Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 2015’te bitirir.

Hiper gerçekçi bir ifade tarzı benimseyen Mansız’ın üretiminde öne çıkan temel unsur insan bedenidir. Sanatçı, tek renkli arkaplanlar önünde konumlandırdığı genç modellerin çıplak bedenlerini vücutlarının üzerine yansıttığı görsellerle resmeder. Kimi zaman başka bir yüze ya da bedene kimi zamansa doğadan ödünç alınan diğer imgelere ev sahipliği yapan vücutlar, kimliksizleştirilmiş unsurlara dönüşür. Işığın bıraktığı izlerin mevcudiyetiyle çıplaklık kavramı ve insan bedeni, erotik ve pornografik çağrışımlardan kurtularak renk ve biçimlere ev sahipliği yapan somut bir varlık olarak öne çıkar. Yansıtılan imgelerle tuvalde çok katmanlı bir derinliğe ulaşan figürler hiper gerçekçi anlatımın çarpıcılığı yardımıyla izleyiciyi özne ve nesne kavramlarını sorgulamaya davet eder.

Mansız’ın “Open Your Eyes” (Gözlerini Aç) adlı yapıtında; ön planda, dik dururken kafasını geriye doğru esneten genç bir kadın görülür. Bu duruşa rağmen figürün izleyiciye doğrudan yönelen bakışları yapıtın izleyiciyle ilişki kurmasını kolaylaştırır, hiper gerçekçi ifade de bu etkileşimi güçlendirir. Omuzlarından boynuna kadar dikenli dalların yoğun olarak yansıdığı figürün yüzünde dikenlerin yalnızca uçları yer alır. Dikenli dallar, figürün önünde yer aldığı açık renk arka planda silikleşerek devam ederken, beden ve arka planın birbirlerine göre konumlarını ortaya çıkarır ve ikisi arasında görsel bütünlük kurmaya yardımcı olur.

Yapıtın Türü

Resim

Teknik

Tuval üzerine yağlıboya

Ölçüler

125 x 180 cm

Koleksiyon

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu