İsimsiz

Tayfun Erdoğmuş, 1958

İsimsiz, 2007

Tayfun Erdoğmuş, 1975-1979 yılları arasında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü’nü bitirir. 1986-1989 yılları arasında DAAD Bursu ile Berlin’de Sanat Yüksekokulu ve 1991 yılında Avusturya hükümeti bursuyla Salzburg’daki Uluslararası Güzel Sanatlar Yaz Akademisi’nde eğitim alır.

Tayfun Erdoğmuş, doğanın estetik ve mistik bir kategori olarak sanat yapıtına nasıl dönüştürüleceğini araştırır. Gelenekten moderne, doğadan tuvale uzanan çizgide farklı görsel okumalara açık içeriğe sahip çalışmalarıyla tanınan sanatçı, çoğumuzun kitap aralarına atarak kuruttuğu ağaç yaprakları ile resim sanatının yüzeysel sorunları arasında ilginç, kendine özgü bir üslup geliştirmiştir. Kaligrafik özellikler barındırdığını düşündüğü yaprakların sap ve çanak kısımlarıyla oluşturduğu resimlerinde, sağdan sola veya tam tersi soldan sağa bir düzenle akan enine şeritler halinde ilerleyen yazı karakterli imgeler yaratır.

Erdoğmuş, sanat yapıtının ilk günden itibaren doğayla kurduğu ilişkiye yeni bir bakış açısı getirir. Sanatçı, doğadan çeşitli bitki ve ağaç yaprakları toplar, tasnifler ve kurutur. Bu ögeleri, kendine özgü tekniğiyle, çeşitli kimyasal malzemeler kullanarak tuval üzerinde katman katman bir araya getirir. “İsimsiz” adlı yapıtında doğa, gerçekçi bir yöntemle taklit edilen bir güzellik fenomeni değil, bizzat yapıta dönüşen bir materyal olarak kullanılır. Uzun bir zaman zarfında ortaya çıkan büyük boyutlu kompozisyonlar, günümüz anlayışıyla kurgulanmış, geleneksel bir “ölüdoğa” resmini hatırlatır. Öte yandan, sanatçının çalışmaları azla yetinen, minimal bir yaklaşımın izini sürer.

Yapıtın Türü

Resim

Teknik

Tuval üzerine karışık teknik

Ölçüler

Diptych 230 x 390 cm

Koleksiyon

Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Koleksiyonu

İstanbul Modern Sanat Müzesi / Uzun süreli ödünç