İsimsiz

Deniz Aktaş, 1987

İsimsiz, 2016

1987 yılında Diyarbakır’da doğan Deniz Aktaş, 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun olduktan sonra Yeditepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Plastik Sanatlar Bölümünde yüksek lisansını tamamlar. Sanatçı, çalışmalarına Diyarbakır’da devam ediyor.

Deniz Aktaş, kâğıt üzerine mürekkepli kalem ve dijital baskılı kolaj teknikleriyle ürettiği resimlerinde genellikle mekânlar üzerinden kent yaşamına değinir. Aktaş, mekânların hafızalarına, insan tarafından bırakılan izlere ya da her seferinde insan eliyle yeniden inşa edilen koşulların geçiciliği üzerine çalışırken, kent bileşenlerinden yola çıkarak göç ve bellek temalarına yoğunlaşır.

Kentin ve bireyin ruh halinin siyah ve beyaza indirgendiği “İsimsiz” resminde Aktaş’ın gösterdiği perspektif, ev sahiplerine ait bir tek sandalyenin kaldığı, camı ve penceresi olmayan darmadağın bir odadan, dışarıya daha büyük bir yıkımın gerçekleştiği apartmanlara doğrudur. Bu açı, büyük bir kayba, değişen bir hayata, yalnızlaşan bir kente, sorgulanan bir aidiyete ve yıkımın yarattığı boşluğa yönelmiş gibidir.

Yapıtın Türü

Kağıt Üzerine Çalışmalar

Teknik

Kağıt üzerine mürekkepli kalem

Ölçüler

65 x 90 cm

Koleksiyon

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu