Dışarıdan

Nuri Kuzucan, 1971

Dışarıdan, 2011

1971’de Zara’da doğan Nuri Kuzucan, Mimar Sinan Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar bölümünde lisansını, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlar.

Mimari ve kent üzerine çalışmalar yaparak modernlik kavramını ve modern mimariyi tuval üzerinde sorgulayan Kuzucan, genellikle çok katmanlı kent manzaralarını soyut geometrik formlarda resmeder. Bir binayı yakın planda çizerek ya da bir kenti kuşbakışı resmederek karmaşık çizgilerle seyirciye içinde bulunduğu inorganik dünyaya farklı bir gözle bakma fırsatı sunar. Kullandığı değişik perspektiflerle modern dünyanın insanlar üzerinde yarattığı yalnızlığa da dikkat çeken Kuzucan, izleyicisini kimi zaman sadece dışarıdan bir tanığa kimi zamansa bütünlüğün içinde bir figüre dönüştürmeyi başarır. İçeriden-dışarıdan, uzaktan-yakından, detay-bütün ikilemleri üzerinden algıları da mimari üniteler gibi değiştirip dönüştürür.

“İçeriden-Dışarıdan” serisinden “Dışarıdan” adlı çalışmada daha çok steril ve donuk yapılar görülür. Kuzucan, bu çalışmasında izleyiciyi renklerle içeri çekmektense araya mesafe koyarak onları tanık konumunda bırakır ve böylece bu tanıklığı düşünmelerini ister.

Yapıtın Türü

Resim

Teknik

Tuval üzerine akrilik

Ölçüler

190 x 200 cm

Koleksiyon

Oya – Bülent Eczacıbaşı Koleksiyonu
İstanbul Modern Sanat Müzesi / Uzun Süreli Ödünç