Çirkin Yüzler

Anthony Cragg, 1949

Çirkin Yüzler, 2006

1949 yılında Birleşik Krallık’ın Liverpool kentinde doğan Anthony Cragg, 1966-1968 yılları arasında Ulusal Kauçuk Üreticileri Araştırma Derneği’nde laboratuvar teknisyenliği yaptıktan sonra Birleşik Krallık’ta farklı kentlerde sanat eğitimi aldı. Cheltenham’da Glouchestershire Sanat Koleji’ne (1969-1970) devam ettikten sonra Wimbledon Sanat Okulu’nda (1970-1973) lisans ve Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde (1973-1977) yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sanatçı, 1977 yılından beri Almanya’nın Wuppertal kentinde yaşıyor ve çalışıyor.

Anthony Cragg, 1970’li yılların sonunda, bedenini yapıtlarının bir parçası olarak kullandığı, harekete dayalı bir dizi minimalist ve kavramsal heykelle adını duyurdu. Daha sonra canlı renkli, atılmış nesneleri geniş yüzeylere uyguladığı, farklı imgelerle biçimsel bağlantılar kurmaya davet eden yapıtlar üretti. 1980’li yıllardan itibaren Britanya heykelciliğinin önde gelen isimlerinden biri olan sanatçı, sonraki çalışmalarında bulunmuş ögeleri üç boyutlu olarak düzenleyerek biçim araştırmalarını sürdürdü. Formlarından yola çıkarak birkaç farklı başlık altında gruplandırılabilecek heykelleri, Cragg’in yetkin malzeme kullanımını kayıt altına alır. Organik ya da endüstriyel malzemeleri farklı yöntemleri uygulayarak heykele dönüştürürken üretim aşamalarında el işçiliğinin önemini vurgulayan sanatçı, her üretimin benzersiz olmasının altını çizer.

“Çirkin Yüzler” adlı yapıt, hücrelerin birbirinden ayrılması ve bir ana sütun üzerinde yeniden bir araya gelmesi duygusunu bu sürece katmayı amaçlayan yeni bir fikrin başlangıç noktasında yer alır.

Yapıtın Türü

Heykel

Teknik

Ahşap

Ölçüler

200 x 140 x 110 cm

Koleksiyon

Oya – Bülent Eczacıbaşı Koleksiyonu
İstanbul Modern Sanat Müzesi / Uzun süreli ödünç