Aşkın Zarar

Peter Anders, 1958

Aşkın Zarar, 2016

1958 yılında Nördlingen, Almanya’da doğan Peter Anders, eğitimini aldığı Kassel Üniversitesi’nde Sanat ve Tasarım Bölümü’nde ders vermeye devam etmektedir. Yaşamını ve çalışmalarını Berlin’de sürdürür. İmgelerin işlevlerini sorgulayan çizimlerinde karakalem ve mürekkep kullanan Anders, balmumu, ahşap ve seramik heykellerinin yanı sıra yerleştirmelerini ise hazır nesnelerle kurgular.

Peter Anders, resimlerini imgelerin üç boyutluluğunu ve mekânın derinliğini hissettiren biçimde kurgulamasıyla dikkat çeker. Resmin çok katmanlılığını ortaya çıkaran bir üslup kullanır. Yağlıboya ve balmumuyla bezediği resimleri, 19. yüzyıl yağlıboya resimlerinde kullanılan teknik gibi, açık renkleri kullanmasıyla başlar ve koyu renkli katmanlara doğru devam eder. Anders üretiminde hem öznel hem de kolektif hafızaya odaklanır. Uzun yıllardır sürdürdüğü “oda resimleri” adlı serisinde, ilhamını gazete ve haberlerde yer alan olaylardan alır. Yanan camileri, Neo-Nazi saldırılarına maruz kalan evleri, yağmalanan müzeleri konu ettiği resimlerinde, sanatçı meydana gelen yıkımı tarihin derinliklerine karışmadan önce afişe eder, bu yokediciliğin ve zararın sonuçlarını görünür kılar.

Sanatçı "Aşkın Zarar" adlı resmiyle Kahire, Mısır’da 2014’te gerçekleşen trajik bir olaya atıfta bulunur. İslam Sanatları Müzesi’nin karşısında yer alan polis merkezine yönelik gerçekleşen bombalı araç saldırısından kötü şekilde etkilenen müzenin bir galerisini resmeder. Koleksiyonundaki önemli parçaların bozulup kırılmasına neden olan saldırıyı gazete fotoğrafını gördüğü haliyle canlı tutar.

Yapıtın Türü

Resim

Teknik

Kontrplak üzerine yağlıboya ve balmumu

Ölçüler

66 x 115 cm

Koleksiyon

İstanbul Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu