Slavs and Tatars

10 Nisan 2014

Sunum-Performans: Alfabe Ötesi Dalga (The Transliterative Tease)

İstanbul Modern Sinema

10 Nisan 2014 Perşembe

19.00 - 20.00

İstanbul Modern’in davetiyle Komşular sergisine özel “Burun Bükücü” ve “Lektor”dan oluşan yeni bir yerleştirme yapan Slavs and Tatars, Alfabe Ötesi Dalga (The Transliterative Tease) başlıklı bir sunum-performans gerçekleştiriyor.

Slavs and Tatars, Eski Berlin duvarının doğusu ile Çin Seddi’nin batısı arasında kalan ve Avrasya olarak bilinen bölgeye yönelik polemikler ile yakınlıkları irdeleyen bir sanat kolektifi. Alfabe Ötesi Dalga, fonetik, semantik ve teolojik kaymalar üzerinden, hem bir direniş stratejisi, hem de kimlik politikaları, sömürgecilik ve liturjik reform kavramları üzerine bir araştırma stratejisi olarak transliterasyonun (yazılarda harf çevirisi) potansiyelini keşfe çıkıyor.

Slavs and Tatars'ın İstanbul Modern’de yapacağı sunum-performans, 2012 yılında Not Moscow Not Mecca için Orta Asya’da, Horasan ve Türkistan’da yürüttükleri araştırma ile Türk dilleri politikalarına yönelik İstanbul ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde devam ettirdikleri mevcut araştırmanın zemini olan senkretizmin önemine eğiliyor.

“Alfabeler hep imparatorluklarla kol kola ilerlemişlerdir: Arapça İslam’la, Latince Roma Katolik Kilisesi’nin yükselişiyle ve Kiril de Ortodoks Kilisesi’yle. Alfabe Ötesi Dalga adlı sunum-performans ise kişi veya toplumlardan ziyade, dilimizden dökülen sesleri özgürleştirme yolunda bir girişim.”

Alfabe Ötesi Dalga (The Transliterative Tease) daha önce Kunstverein Bielefeld’de ve Yale Üniversitesi Sanat Galerisi’nde sunuldu.


Etkinlik ücretsizdir ve İngilizceden simultane tercüme yapılacaktır.

Türkiye ve Polonya arasında diplomatik ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında ve Adam Mickiewicz Institute desteğiyle düzenlenmektedir.

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi