"Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer" Sergi Etkinliği

17 Şubat 2021

Selma Gürbüz’ün Yapıtlarındaki Hayvan Figürleri ve Hatırlamak Üzerine

Nilüfer Erdem ile Çevrimiçi Söyleşi

17 Şubat 2021 Çarşamba, 19.15

Söyleşi, İstanbul Modern'in YouTube kanalında gerçekleşecektir.

“Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi kapsamında psikanalist, yazar Nilüfer Erdem İstanbul Modern’in YouTube kanalından çevrimiçi ve canlı yayınlanacak bir konuşma gerçekleştiriyor. Nilüfer Erdem konuşmasında Selma Gürbüz’ün yapıtlarıyla kurduğu sahneler aracılığıyla izleyiciyi davet ettiği hatırlama, dönüştürme ve öznelliği tekrar tekrar yeniden kurma deneyimine odaklanacak. Konuşma sonrasında, sergi küratörü Öykü Özsoy ve Nilüfer Erdem bir söyleşi gerçekleştirecek.

Selma Gürbüz’ün resimlerinin merkezinde yer alan kadın figürü çoğu zaman ona eşlik eden hayvan figürleriyle birlikte sunulur. Psikanalitik bir bakış açısından bu hayvan figürlerinin hem “öteki”ni hem de kendiliğin parçalarını temsil ettiği izlenimini ediniriz. Kendiyle kendi; kendiyle öteki arasındaki bu sahneler, bireyin ruhsallığını yapılandıran deneyimlerin yaşanmakta olduğu çocukluk dünyasının temsillerini akla getirir. Psikanaliz çocuklukta oyunun, erişkinlikte ise sanatın özne olmamıza katkı sağlayan en temel deneyimlerin yaşandığı alanlar olduğunu göstermiştir. Nilüfer Erdem, konuşmasında yaratıcılığın ruhsal bakımdan yaşamsal önemini Selma Gürbüz’ün yapıtları üzerinden değerlendirecek.

Psikanalist, yazar Nilüfer Erdem, Uluslararası Psikanaliz Birliği (IPA) ve Psike İstanbul üyesidir. Psikanaliz, edebiyat, sanat ve sinema üzerine makaleleri ve çevirileri vardır. Korkuyorum Anne (yön. Reha Erdem) filminin ortak senaristidir. Büyük A isimli bir öykü kitabı vardır (Nilüfer Güngörmüş, Everest Yayınları).

Söyleşi bağlantısı, etkinlik günü bu sayfada yayınlanacaktır​.

"Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer" sergi içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Tümünü Gör