"Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer" Sergi Etkinliği

27 Mayıs 2021

27 Mayıs, Perşembe, 18.00

Söyleşi, İstanbul Modern'in YouTube kanalında gerçekleşecektir.

İstanbul Modern, kısa bir süre önce aramızdan ayrılan sanatçı Selma Gürbüz’ü bir söyleşi ile anıyor. “Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergisi kapsamında yazar ve editör Fisun Yalçınkaya ile serginin küratörü Öykü Özsoy, İstanbul Modern’in YouTube kanalından çevrimiçi yayınlanacak söyleşi ile bir araya geliyor.

Selma Gürbüz’ün pratiğinde seyahatler, “farklı döngüler, farklı hikâyeler” bulmaya araç olur. Tüm yapıtlarına hâkim olan hareket duygusu, değişimlerin hem zamansal hem de mekânsal seyahatlerle şekillendiğine işaret eder. “Hem her yere aitmişim hem de hiçbir yere ait değilmişim gibi hissediyorum” diyen sanatçı karşılaşmaların önemine yapıtlarında vurgu yapar. Mitolojilerden ve yolculuklarında karşılaştığı insanlardan gelen etkiler sanatı içinde özgün bir yapıya yerleşir. Bu noktalardan yola çıkan söyleşide, Gürbüz’ün pratiğinde hem zamansal hem de mekânsal seyahatlerin yeri ele alınıyor.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan Fisun Yalçınkaya, 2009-2013 yılları arasında Sabah gazetesi kültür sanat servisinde çalıştı. 2013-2019 yılları arasında Milliyet gazetesi kültür sanat servisinde çalıştı ve Milliyet Sanat dergisi için plastik sanatlar editörlüğünü üstlendi. Bu görevleri sırasında yazdığı yazılar çok sayıda yayında yer aldı. Halen Kadir Has Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Programı'nda öğrenimine devam eden Yalçınkaya, 2019’dan bu yana Yapı Kredi Yayınları'nda görev alıyor ve Sanat Dünyamız dergisinin editörlüğünü üstleniyor.

Söyleşi bağlantısı, etkinlik günü bu sayfada yayınlanacaktır​.

"Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer" sergi içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi