"Ozan Sağdıç: Fotoğrafçının Tanıklığı" Sergi Etkinliği

12 Haziran 2024
"Ozan Sağdıç: Fotoğrafçının Tanıklığı" Sergi Etkinliği

12 Haziran 2024, Çarşamba, 18.00
İstanbul Modern Oditoryum

Konuşmacı: Ozan Sağdıç
Moderatörler: Demet Yıldız Dinçer, Merih Akoğul ve Dr. Ruhi Oğuz Sağdıç

Türkiye fotoğraf tarihinin en önemli isimlerinden Ozan Sağdıç’ın çalışmalarından geniş bir seçkiye ev sahipliği yapan “Fotoğrafçının Tanıklığı” sergisi kapsamında, serginin küratörleri Demet Yıldız Dinçer, Merih Akoğul ve danışmanı Dr. Ruhi Oğuz Sağdıç, sanatçı Ozan Sağdıç ile bir söyleşi gerçekleştiriyor. 12 Haziran'da gerçekleşecek etkinlikte, fotoğrafa başladığı yıllarda “altın çağını” yaşayan fotomuhabirliğin ülkedeki en önemli temsilcilerinden biri olan sanatçının üretimlerinin yanı sıra, dünyada fotoğrafın en yaygın türlerinden biri olan “belgesel fotoğraf” üzerine konuşulacak.

Burgan Bank sponsorluğunda gerçekleşen “Ozan Sağdıç: Fotoğrafçının Tanıklığı” sergisi, Türkiye’yi pek çok açıdan kayıt altına alan sanatçının 70 yıllık fotoğraf kariyerini yansıtıyor. Serginin küratörlerinden Demet Yıldız Dinçer’in sözleriyle; “Ozan Sağdıç, kariyerinin başından itibaren üretimleriyle Türkiye'de fotoğraf alanında yeni bir görsel dil oluştururken, ülkenin kültürel, politik, ekonomik ve sosyolojik tarihine tanıklık ediyor.”

Sağdıç’ın akıp giden yaşama fotoğraf çekmek dışında hiçbir müdahalesi olmadığını ifade eden sergi küratörlerinden Merih Akoğul ise, sanatçının fotoğraflarının ruhunu şöyle özetliyor; " Sağdıç’ın yaşamın doğal akışı içinde yakaladığı anlar, fotoğraflarına bakan izleyicisiyle samimiyetle buluşur. Bu da, Sağdıç’ın fotoğraflarını biricik kılar."

Sergide yer alan seçki, ülkeye yön veren politikacılar, sanat ve edebiyatın önde gelen isimlerinin portrelerinin yanı sıra, her alanda değişimin yaşandığı bu yıllarda, çalışanları, eğlenenleri, kısacası sıradan insanlarla dolu sokak hayatını hümanist bakış açısıyla yansıtan siyah beyaz ve renkli 127 fotoğraftan oluşuyor. 1950’lerden başlayarak ülkenin görsel bir panoramasını izleyiciyle buluşturan sergi, fotoğrafların üretildiği teknik ve dönemi de vintage baskılar ve Hayat dergisinden örneklerle aktarıyor.

Etkinlik ücretsizdir.


Görsel:

Ozan Sağdıç, 1934
Fotomuhabiri Arkadaşlarla Mesaide
Ankara, 1970’ler (detay)
İstanbul Modern Sanat Müzesi
Fotoğraf Koleksiyonu