Nezaket Ekici Performans ve Söyleşisi

8 Mayıs 2014

Parıldayan Herşey Altın Değildir Ama, 2014

8 Mayıs, 2014, Perşembe

Performans Yerleştirme: 18.00

Söyleşi: 19.00

Komşular sergisinin bir bölümü olarak kurgulanan Tekrarlar mısın? video programının sanatçılarından Nezaket Ekici, sergi etkinlikleri kapsamında Parıldayan Herşey Altın Değildir Ama başlıklı yeni bir performans yapıyor. Performans sonrasında, Nezaket Ekici ile Komşular sergisi asistan küratörü ve Tekrarlar mısın? artistik program yöneticisi Birnur Temel arasında bir söyleşi düzenleniyor.

Ekici, performansta kendini altın bir kafese kapatır. Kafesin üstünden sarkan 30 anahtardan en yakın olanını yakalamak için gerilir ve kafesi açmak için çabalar. Basit bir oyun gibi başlayan süreç, gitgide daha eziyetli bir hal alır. Kafesten kolunu güçlükle çıkarırken nefesi ağırlaşan Ekici, her farklı anahtarda şansını bir kere daha dener; tercih ettiği kaderinden kaçmak için uğraşır.

Antik çağlardan bu yana bedenin kendi kendine uyguladığı bir hapsediliş ve tutukluluk sembolü haline gelen altın kafes, bu sefer şehirlerin ve ülkelerin bedeni hapsedişinin ve sınırları içerisinde tutuşunun bir referansı haline geliyor. Ekici, kafesi, özgürlük kısıtlayıcı bir gerginliğin ifadesi için kullanıyor.

Sanatçı bu performansı, Aralık 2013 – Eylül 2014 arasında gerçekleşeşen Culture Academy Villa Tarabya adlı misafir sanatçı programı süresinde geliştirdi.

Performans ve konuşma, sergide yer alan ve her şeyin bir metrekareden ibaret bir alanda gerçekleştiği “Bir Metrekare” sahnesinde yer alıyor.

Etkinlik ücretsizdir. Konuşma dili Türkçedir.

Teşekkürler:

Güvenç Özgür, Yunus Emre Aydın, Güvenç Özgür, Branka Pavlovic, Artin Ahoron, Volkan Kaplan, Ali Güvenç Atılgan, Belgü Moda Evi

Fotoğraf: Güvenç Özgür

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi