Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar Çevrimiçi Gösterim

28 Eylül–18 Ekim 2020
Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar Çevrimiçi Gösterim

28 Eylül-18 Ekim 2020

30 Eylül’de sergi küratörleri Öykü Özsoy ve Ümit Mesci’nin Uluslararası Misafir Sanatçı Programı proje danışmanı Aslı Kıyak İngin'le bir çevrimiçi söyleşi yaptı.
Aslı Kıyak İngin’in Sevgi Ortaç’la birlikte 1. İstanbul Tasarım Bienali kapsamındaki “Crafting Neighborhood” projesi için hazırladığı video İstanbul Modern’in YouTube kanalında gösteriliyor.

Performing Artin, 2012

Video

15' 57''

Aslı Kıyak İngin, Sevgi Ortaç

Destekleyen: 1. İstanbul Tasarım Bienali

Artin Usta*, zanaatkârlığıyla iç içe geçen yaşam öyküsünü, 1970’li yıllardan bu yana çalıştığı Galata’daki atölyesinde kendine özgü ifade diliyle anlatıyor. Hikâye Artin Aharon’un, ustası Onnik Babikyan’ın yaptığı bir küllüğü bulmasıyla başlıyor. Artin Usta, Galata’ya taşınmasına neden olan ustası Onnik Usta’yla muhabbetinden Şişhane, Galata, Perşembe Pazarı gibi zanaat mahallelerine; babasının askerlik bavulundan kendi yaptığı üretimlere uzanan konuları aktarıyor. Artin Aharon ve eşsiz hikâyeleri kadar, atölyesinde yer alan her türlü nesne ve fotoğraf, İstanbul’un zanaat belleğinin ve yaşayan kültürel mirasının önemli birer kaydı.

*Artin Usta, Uluslararası Misafir Sanatçı Programı kapsamında davet edilen sanatçı Benji Boyadgian ile sanatçının tasarladığı “Yansıma” başlıklı projede birlikte çalıştı. Artin Aharon ve Benji Boyadgian’ın birlikte çalışma süreçlerini belgeleyen video, “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” sergisi kapsamında 18 Ekim’e kadar İstanbul Modern’de görülebilir.

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Uluslararası Misafir Sanatçı Programı projesi kapsamında hazırlanan bu içerik İstanbul Kalkınma Ajansı veya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Modern Sanat Vakfı'na aittir.

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi