Hans Op de Beeck: Video gösterimi

19–20 Aralık 2018

19 ve 20 Aralık 2018, 17.00

Hans Op de Beeck: Video gösterimi

“Şimdinin Peşinde” Sergi Etkinliği

İstanbul Modern Sinema

İstanbul Modern, “Şimdinin Peşinde” koleksiyon sergisinde “Uyuyan Kız” adlı heykeli yer alan sanatçı Hans Op de Beeck’in Gece Vakti (Night Time) ve Sessizliği Sahneleme 2 (Staging Silence 2) adlı iki videosunu Türkiye’de ilk defa gösteriyor.

Büyük ölçekli yerleştirme, heykel, desen, fotoğraf gibi çok farklı medyalar kullanarak yapıtlar üreten Belçikalı sanatçı Hans Op de Beeck, hayat ve ölümle ilgili temaları videolarında monokrom estetiğinde ele alır. Sanatçının gizli bir belirsizlik hissettiren ve sakin bir hızda ilerleyen videoları, algı odaklıdır. Büyük bir titizlikle sahnelenmiş videolar, bazen bir tiyatro kurgusunu hatırlatır, bazense izleyiciyi animasyon dünyasının büyüleyici dünyasına seyahate çıkarır.

Hans Op de Beeck, yalnızca siyah ve beyaz renkleri kullanarak suluboya resimlerden oluşturduğu animasyon videosu “Gece Vakti”nde, kente, hayallere, doğaya, insana ve farklı coğrafyalara ait merak uyandırıcı kesitler sunuyor. Videoda birbirini takip eden sahnelerdeki detaycılık ve kendiliğindenlik, hayatın içindeki nüsanslar gibi betimleniyor. Sanatçının ikinci videosu “Sessizliği Sahneleme 2”, izleyiciyi gerçeklikten uzaklaştırmadan kurgusal bir düzlemde, hareketin olmadığı, minyatür bir manzara dizisi sunar. Sade objelerle kurgulanmış olmasına rağmen, sahneler izleyiciyi bir film seti hazırlığı yapılıyormuşcasına gerçeğe yakın bir görselliği izlemeye davet eder.

Gösterim ücretsizdir.


Gece Vakti

Yönetmen: Hans Op de Beeck, Brüksel, Belçika | Anime Film 19’20’’, 2015 | Siyah Beyaz, Sesli| Full HD Video

Müzik: Tom Pintens

Sessizliği Sahneleme 2

Yönetmen: Hans Op de Beeck, Brüksel, Belçika | Video, 20’48’’, 2013 | Siyah Beyaz, Sesli | Full HD Video

Müzik: Scanner

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi