Engelli Bireyler İçin Kültür ve Sanat Hayatına Erişim

16 Ekim 2016

16 Ekim Cuma, 14.00

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Swedish Institute (SI), Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK) ve Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) işbirliği ile gerçekleşen ‘‘Erişiyorsam Varım! İstanbul’’ projesi kapsamında cuma günü İstanbul Modern’de “Engelli Bireyler İçin Kültür ve Sanat Hayatına Erişim” konulu bir panel düzenleniyor.

Panele, Mimar Sinan Üniversitesi’nden akademisyen, dansçı ve koreograf Tuğçe Tuna, Ankara Engelsiz Film Festivali Genel Koordinatörü Kıvanç Yalçıner , Share Music Sweden’dan Sophia Alexandersson, İstanbul Modern Sosyal Projeler Yöneticisi Dicle Saltan’ın yanı sıra “Görmesen de Olur Projesi” ekibi katılıyor.

Farklı fiziksel özellikleri olan kişilerle, bedenin düşünsel, duyusal ve plastik yapısındaki çeşitliliğe, farklılığa önem veren ve 'engel’ in ne olduğu, neye, kime ait olduğunu sorgulayan “Farklı Bedenlerle Dans” projesinin on dört yıllık serüvenini Tuğçe Tuna anlatırken, dans ekibi izleyicilere bir dans gösterisi sunacak.

İsveç’te faaliyet gösteren ‘‘Share Music Sweden’’ adına panele katılan Sophia Alexandersson ise 2003 yılından beri kâr amacı gütmeyen bu organizasyonları ile ilgili bilgi verecek, farklı yeteneklere sahip her bireyin toplumda kendini sanatçı olarak ifade etme hakkı olduğunu savunan anlayışlarını ve bu anlayışla gerçekleştirdikleri çalışmaların neler olduğunu aktaracak.

Yazar Serhan Alben, Sercan Alben ve Aytuğ Akdoğan’ın öncülüğünde, Tiyatro Laboratuvarı’nın desteği ve Kadıköy Belediyesi’nin işbirliği ile gerçekleşen ve görme engelli yazarlara tiyatro oyunu yazma imkânı sağlayan “Görmesen de Olur Projesi”ni ise ekibi anlatacak ve katılımcılara tiyatro festivaline kadar giden süreçteki atölye deneyimlerini aktaracak.

İstanbul Modern Sosyal Projeler Yöneticisi Dicle Saltan, İstanbul Modern’in dezavantajlı sosyal gruplar, bedensel engelli ve özel öğrenme gereksinimli çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik gerçekleştirilen, sanatı toplumun her kesiminden ziyaretçiyle buluşturan özel eğitim programları ve sosyal projelerini paylaşacak.

İstanbul Modern’de Çok Amaçlı Salon’da saat 14.00’te başlayacak olan panele tekerlekli sandalye kullanan konuklar rahatlıkla erişebilecekler. Panel esnasında işaret dili tercümesi ve Sophia Alexandersson’ın sunumu için Türkçe çeviri yapılacak.

Kültür ve Sanat Hayatına Erişim Paneli Programı

14.00 - 14.20 Kıvanç Yalçıner (Ankara Engelsiz Film Festivali)

14.20 - 14.45 Tuğçe Tuna (Farklı Bedenlerle Dans)

14.45 - 15.30 Sophia Alexandersson (Share Music Sweden)

15.30 - 16.00 KAHVE ARASI

16.00 - 16.30 Tiyatro Laboratuvarı & Kadıköy Belediyesi (Görmesen de Olur Projesi)

16.30 - 17.00 İstanbul Modern (Sosyal Projeler)

17.15 - 17.50 Farklı Bedenlerle Dans ekibinin dans gösterisi

Etkinlik ücretsizdir. Bilgi için: 0212 334 73 80

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi