Cemil Can Yusufoğlu Performansı

22 Mayıs 2014

Demek İstediğim Şeyi Anlatabiliyor muyum?

22 Mayıs 2014 Perşembe, 18.00
Bir Metrekare

Cemil Can Yusufoğlu, “Demek istediğim şeyi anlatabiliyor muyum?” isimli performansını Komşular sergisinde yer alan “Bir Metrekare” sahnesinde gerçekleştiriyor. Bireyin kendini ifade etme alanları ve imkanlarını bedensel bir performansa taşıyan sanatçı, kendini anlatma eyleminin çıkmazlarını sorguluyor.

"Biliyoruz ki yazmaya geleceğini vermek için miti devirmek gereklidir: Okurun doğumu yazarın ölümü pahasına olmalıdır." Roland Barthes (Image, Music, Text 1977)

"Yazar mısınız yazmaz mısınız bilmiyorum; ama eminim yazılı ya da yazısız kendinizi ifade etmekle cebelleştiğiniz olmuştur. “Demek istediğim şeyi anlatabiliyor muyum?” demiş ve dedirtmişsinizdir birilerine ve demek istediğiniz şeyin dediğiniz şey olduğundan şüphe etmişsinizdir. “Demek istediğim şey bu değil” derken bile demek istediğiniz şeyin ne olduğunu düşünüyor, diyor; ama anlaşılan şeyin hâlâ demek istediğiniz şey olmadığını düşünüp, tekrar tekrar “Demek istediğim şey bu değil” diyorsanız ve kimsenin bir şey diyemediği korkunç sessizliklere sebep oluyorsanız, dilinize mukayyet olmaktan vazgeçmeyi, ağzınız açıldığında demeye başlayanlara kayıtsız kalmamayı, hatta denilenlerin kaydını tutmayı deneyebilirsiniz." Cemil Can Yusufoğlu

Yönetmen: Yasin Doğan

Metin ve performans: Cemil Can Yusufoğlu

Süre: 20'

Ortak Yapımcı: Avrupa Komisyonu Kültür Programı tarafından desteklenen Jardin d’Europe ağı.

2013

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi