CANAN Söyleşisi ve Kitap Tanıtımı

29 Mayıs 2014

29 Mayıs Perşembe, 19.00

İstanbul Modern’deki Geçmiş ve Gelecek ve Komşular sergilerinde yapıtları yer alan CANAN, kadın hikayeleri aracılığıyla devlet, toplum, din, töre ve aile gibi denetim mekanizmalarının birey üzerindeki keskin etkilerini deşifre eden bir sanatçı. Komşular sergisine özel hazırladığı, İstanbul’da yaşayan genç bir kadının kendi iç yolculuğunu yine kendi sesiyle masalsı biçimde aktardığı “Hezeyan” adlı yeni videosunda, Türkiye ve çevresindeki sözlü geleneğe sonu delilikle biten bir aşk hikayesiyle yanıt veriyor.

CANAN’ın Art-ist Yayınları’ndan yeni çıkan kitabının tanıtılacağı söyleşiye kitabın editörü Süreyyya Evren ve İstanbul Modern küratörü Çelenk Bafra da katılıyor. Sanatçının son dönem çalışmalarına odaklanan söyleşi İstanbul Modern süreli sergiler salonunda Komşular sergisi için özel olarak kurulan Bir Metrekare sahnesinde düzenleniyor.

"CANAN, 1990'lardan beri Türkiye sanat ortamında kişisel olan politiktir şiarının güçlü bir temsilcisi. Türkiye'de kadın haklarının dikkat çeken savunucularından biri olmasıyla tanınıyor ve sanatçı olarak kimliğinin en belirgin öğeleri olarak da siyasi muhalefete eşlik eden bir feminizm dikkat çekiyor. Gelgelelim, CANAN'ın en büyük katkısı belki de 'geçmiş'in tarihe dönüştürülmesine yaptığı incelikli müdahalelerde ortaya çıktı. CANAN, içinde şiddet, işkence, tecavüz, otoriteye biat, iktidara rıza ve iblisle işbirliği içeren bir 'geçmiş'in, steril masallara, tarih anlatılarına, ilerlemeci hikayelere dönüştürülmesine karşı çıkıyor. Özetle: "bana bu tarihle gelme ben senin geçmişini biliyorum", demekte. İktidara, muhalefete, erkeklere, annelere, "bana masal anlatma, masal istiyorsan, otur ben sana bir masal anlatayım," diye seslenmekte.

CANAN'da masal uyutmaz, uyandırır. Uyutan tarihtir. Uyanılması gereken de geçmiş.

CANAN'ın özgün katkısının bu kitapla daha fazla görünürleşeceğini umuyoruz. "

Süreyyya Evren (Kitabın önsözünden)

Etkinlik ücretsizdir.

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi