Anda Rottenberg ve Fulya Erdemci Söyleşisi: Türkiye ve Polonya Güncel Sanatı Üzerine Düşünceler

16 Nisan 2014

İstanbul Modern Sinema

16 Nisan 2014 Çarşamba

18.30-20.00

İstanbul Modern, Türkiye ve Polonya güncel sanat sahnesinin dinamikleri hakkında tartışmak üzere iki önemli küratör ve sanat yazarını Komşular sergisi kapsamında bir araya getiriyor. 13. İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci ile Zachęta National Gallery of Art’ın eski direktörü ve Polonya güncel sanatına yön veren küratör Anda Rottenberg’in katılacağı söyleşi, Türkiye ve Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılı kutlamaları kapsamında ve Adam Mickiewicz Enstitüsü işbirliğiyle düzenleniyor.

Komşular- Türkiye ve Çevresinden Güncel Anlatılar sergisinin araştırma alanı, Balkanlar’dan Orta Doğu’ya, Kafkaslardan Kuzey Afrika’ya uzanan geniş bir coğrafyayı kapsıyor ve Slavs and Tatars’ın sergideki çalışmasıyla batıda Polonya’ya kadar uzanıyor. Sergi kapsamında düzenlenen konuşma, iki ülkenin güncel sanat pratiklerindeki ortak ve farklı dinamikleri keşfe çıkıyor.

Küratör, sanat tarihçi ve sanat eleştirmeni Anda Rottenberg, Polonya’da güncel sanatın gelişiminde belirleyici olan pek çok kültür kurumunun kuruculuğunu üstlendikten sonra, 1993-2001 yılları arasında Zachęta National Art Gallery’nin direktörlüğünü yürüttü. Gwangju Bienali ve São Paulo Bienali gibi önemli uluslararası sergilere küratör olarak katıldı. 1993-2001 yılları arasında Venedik Bienali’nde Polonya Pavyonu’nun küratörlüğünü üstlendi. Rottenberg’in Polonya sanatına dair referans teşkil eden “Art in Poland 1945-2005” başta olmak üzere pek çok yayını bulunuyor.

2013 yılında 13. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü üstlenen küratör ve yazar Fulya Erdemci, Venedik Bienali 54. Uluslararası Sanat Sergisi’nde 2011 Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü yaptı. Fulya Erdemci 2008 yılından 2012'ye kadar Amsterdam’daki SKOR Sanat ve Kamusal Alan Vakfı’nın direktörlüğünü sürdürdü. 1994-2000 yılları arasında İstanbul Bienali’nin direktörlüğünü yürüten Erdemci, 25. São Paulo Bienali “Metropoliten İkonografileri: Kentler”in ‘İstanbul’ bölümünün küratörlüğü, 5. SCAPE Kamusal Alanda Sanat Bienali eş küratörlüğü gibi pek çok uluslararası görev üstlendi.

Etkinlik ücretsizdir ve İngilizceden simultane tercüme yapılacaktır.

Tümünü Gör

Ziyaretçi Rehberi

Detaylı Bilgi

Ziyaretçi Rehberi