“Müzede Oyun” şenliğinde 2 bin çocuk sanatla buluştu

“Müzede Oyun” şenliğinde 2 bin çocuk sanatla buluştu

İstanbul Modern’de çocuklar ve aileler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı United Colors of Benetton desteğiyle kutladı. 20, 21 ve 23 Nisan 2024 tarihlerinde ücretsiz olarak düzenlenen “Müzede Oyun” adlı şenliğe 2–10 yaş arası 2 bin çocuk katıldı

İstanbul Modern ve United Colors of Benetton, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için özel bir projeye imza attı. 

“Müzede Oyun” başlıklı şenlikte, sergi turları, “Renk Atölyesi” adlı sanat uygulaması, “Masallarda Sanat” başlıklı drama etkinlikleri ve ebeveynler için “Yaratıcılık Seminerleri düzenlendi. Çocuk Şenliği süresince aileler, müzenin mezanin katında yer alan “Sanat Alanı”nda kolaj tekniği ile portre çalışmaları üretti. 

Sergi turları ve atölyeler

Yarım kalmış bir masal ile başlayan “Müzede Oyun” sergi turlarında, ait oldukları resimlerden çıkıp sergideki yerlerini kaybetmiş kahramanların maceraları anlatıldı. Kendilerine verilen harita ve bulmacalar aracılığıyla resimlerini arayan masal kahramanlarına yardım eden çocuklar, masalın mutlu sonla bitmesini sağladı. Çocukları renkli hayaller kurmaya davet eden “Renk Atölyesi”nde ise böğürtlen, kahve, zerdeçal ve kına gibi malzemelerden elde edilen renkler resimlere dönüştü. 

Müzeye gelen herkesin kullanımına açık “Sanat Alanı”nda ise, çocuklar ve aileleri renkli kartonlara kolaj çalışmaları üretti. 

Aslı Tandoğan ve Akasya Asıltürkmen’den masallar

Çocuk Şenliği kapsamında çocuklar ve aileleri, İstanbul Modern Kütüphane’de oyuncularla buluştu. Akasya Asıltürkmen ile Aslı Tandoğan, müzenin “Fahrelnissa Zeid” ve “Müzede Ne Var?” kitaplarını drama etkinlikleri eşliğinde okudu. 

Ebeveynlere özel yaratıcılık seminerleri 

İstanbul Modern, Çocuk Şenliği süresince ebeveynlere üç oturumluk bir seminer dizisi de sundu. Müzisyen Asena Akan, eğitimci-yazar Müjdat Ataman ve koreograf-çağdaş dans sanatçısı Tuğçe Ulugün Tuna, ebeveynlerle yaratıcılık seminerlerinde buluştu.