İstanbul Modern, Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi direktörünü ağırlıyor

İstanbul Modern, Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi direktörünü ağırlıyor

İstanbul Modern’in “Müzeler Konuşuyor” söyleşi serisi, İtalya’dan sanat profesyonellerini ağırlamayı sürdürüyor. Serinin üçüncü konuğu, GAMeC olarak da tanınan Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi’nin direktörü Lorenzo Giusti olacak. “Bir Dağ Gibi Düşünmek” başlıklı sunumuyla Giusti, 1 Mart Cuma akşamı İstanbul Modern’de sanatseverlerle bir araya gelecek 

İstanbul’daki İtalya Başkonsolosluğu desteği ve İtalyan Kütür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz İtalya” programı kapsamında İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşacak olan Lorenzo Giusti, GAMeC ve aynı zamanda küratörlüğünü de yaptığı 9. Gherdëina Bienali hakkında bilgiler aktaracak. 

GAMeC dışında Kunsthaus Baselland, Venedik Bienali, Palazzo Grassi ile Punta della Dogana, Milano Trienali ve Palazzo Strozzi gibi uluslararası çağdaş sanat kurumları ve etkinliklerinde de görev alan Giusti, konuşmasının başlığını GAMeC’in “sürdürülebilirlik” ve “topluluk” kavramlarına odaklanan “Bir Dağ Gibi Düşünmek” isimli iki yıllık projesinden ödünç alıyor. 

GAMeC – Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi hakkında

1991 yılında açılan ve bir 15. yüzyıl manastır binasında ziyaretçilerini ağırlamayı sürdüren GAMeC, hem Bergamo şehrinin sanat hamiliği kültürünü bugüne taşıyor hem de 20. yüzyılın başından günümüze kadar tarihlenen yaklaşık 3.000 sanat yapıtına ev sahipliği yapıyor. Ana koleksiyonuna ek olarak; Balla, Boccioni, de Chiroco, Kandinsky ve Morandi gibi 20. yüzyılın önemli sanatçılarının yer aldığı Spajani Koleksiyonu, heykeltıraş Manzù’nun Bergamo şehrine bağışladığı Manzù Koleksiyonu, 1950 ve 1960’lara odaklanan Succhi Koleksiyonu ile Accademia Carrara koleksiyonlarından yapıtları bünyesinde barındırıyor.

Günümüz ve gelecekteki gereksinimlerine daha iyi yanıt verebilmek adına 2026 yılında yeni müze binasına taşınacak GAMeC’in mimari tasarımını, Carlo Cappai ve Maria Alessandra Segantini tarafından kurulan mimarlık ofisi C + S üstleniyor. Küçük Spor Sarayı (Palazzetto dello Sport) çatısı altında yer alacak ve GAMeC’in sergi ve programlarına ev sahipliği yapacak yeni müze binası, 1960’larda inşa edilen bir spor merkezinin dönüşümünün yanı sıra bir kentsel müdahaleyi de gözler önüne seriyor.

Ücretsiz ve Türkçe simultane çeviriyle gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgi almak için İstanbul Modern’in internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Müzeler Konuşuyor

İstanbul Modern’in 2012 yılında bu yana düzenlediği “Müzeler Konuşuyor” başlıklı söyleşi serisi İtalya ile devam ediyor. Bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa’dan uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle buluşturan “Müzeler Konuşuyor” serisinin İstanbul Modern’in yeni binasındaki ilk konuğu ise İtalya oluyor.

İstanbul’daki İtalya Başkonsolosluğu desteği ve İtalyan Kütür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen program kapsamında İtalya’daki müzelerin ve kültür-sanat kurumlarının bu alandaki özgün katkılarına, kurumların tarihlerine, organizasyon yapılarına ve gelecek stratejilerine ışık tutuluyor. 

Bir Dağ Gibi Düşünmek

Konuşmacı: GAMeC – Bergamo Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi Direktörü, Lorenzo Giusti

Tarih: 1 Mart 2024, Cuma 

Saat: 19.00

Yer: İstanbul Modern Oditoryum